Prima pagină » Știri » Minimum 50% din noile mijloace de transport în comun ar putea să fie acționate electric

Minimum 50% din noile mijloace de transport în comun ar putea să fie acționate electric

Minimum 50% din noile mijloace de transport în comun ar putea să fie acționate electric
Autoritățile publice locale, regiile autonome și societățile comerciale din subordinea unităților administrativ-teritoriale vor trebui să achiziționeze mijloace de transport în comun acționate electric în proporție de minimum 50% din necesarul de achiziții, potrivit unei inițiative legislative.

„Autoritățile publice locale, regiile autonome și societățile comerciale aflate în subordinea unităților administrativ-teritoriale vor achiziționale mijloace de transport în comun acționate electric într-o proporție de minim 50% din necesarul de achiziții viitoare”, prevederile aplicându-se și în cazul microbuzelor și autobuzelor școlare, potrivit Legii privind promovarea transportului ecologic, depusă la Senat de șase parlamentari social-democrați și doi liberali.

Proiectul de lege extinde obligativitatea achiziționării mijloacelor de transport ecologice și asupra societăților comerciale cu capital privat care derulează transport în comun pe traseele din municipii și zonele metropolitane.

Astfel, potrivit actului normativ ”societățile comerciale cu capital privat care derulează transport în comun pe traseele din municipii și zonele metropolitane vor asigura începând cu anul 2020 un parc auto acționat electric în proporție de minim 50%”.

Proiectul de lege ar urma să producă efecte începând cu anul următor celui de intrare în vigoare a prezentei legi, dacă inițiativa legislativă va întruni sprijinul parlamentarilor.

Legea își propune să reducă poluarea în aglomerările urbane, prin diminuarea consumului de benzină și motorină, cât și să promoveze noile tehnologii în transport, potrivit expunerii de motive.

”Mijloacele de transport în comun acționate electric au o contribuție benefică asupra sustenabilității economice și ecologice a comunităților pe care le deservesc”, susțin inițiatorii.

Expunerea de motive mai arată că ”la nivelul UE circa 28% din emisiile de gaze cu efect de seră sunt datorate transporturilor și 84% dintre acestea revin transportului rutier, cu mențiunea că 10% provin din traficul urban”, iar ”transportul ecologic se referă de regulă la orice mijloc de transport ce implică diminuarea combustibilului lichid”.

Senatul este prima cameră sesizată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un grup activist susține că a extras 86 de milioane de piese de pe Spotify