Prima pagină » Știri » Ministerul Educației: Promovarea la definitivat – 51,26%, după soluționarea contestațiilor

Ministerul Educației: Promovarea la definitivat – 51,26%, după soluționarea contestațiilor

Ministerul Educației: Promovarea la definitivat - 51,26%, după soluționarea contestațiilor
Promovarea la examenul național de definitivat în învățământul preuniversitar este de 51,26 la sută după soluționarea contestațiilor, 3.409 dintre cei 6.651 de candidați reușind să obțină note de trecere, de minim 8, la proba scrisă, informează Ministerul Educației Naționale (MEN).

Promovarea la examenul național de definitivat în învățământul preuniversitar este de 51,26 la sută după soluționarea contestațiilor, 3.409 dintre cei 6.651 de candidați reușind să obțină note de trecere, de minim 8, la proba scrisă, informează Ministerul Educației Naționale (MEN).

Comparativ cu rezultatele anunțate înaintea soluționării contestațiilor, pe 23 iulie, se constată o creștere a promovabilității de 3,43 la sută.

Cel mai ridicat procent de promovare s-a înregistrat în județul Gorj – 82,35 -, iar cel mai scăzut, în județul Călărași – 33,33.

Dintre candidații care au reușit să promoveze examenul, 32 au obținut note de 10, iar alți 174, note între 9,50 și 9,99.

Cadrele didactice care au promovat examenul național de definitivare au dobândit dreptul de practică în învățământul preuniversitar.

Candidații înscriși la examenul de definitivare au avut de susținut două probe. Prima, care s-a desfășurat în perioada ianuarie – iunie, a constat în susținerea a două inspecții speciale la clasă și a avut caracter eliminatoriu. În urma acesteia, din totalul celor 8.567 de candidați înscriși, au reușit să se califice pentru a doua probă, scrisă, din data de 18 iulie, 7.889 de candidați. S-au prezentat la examenul scris 7.400 și au finalizat proba 6.651 de candida-i.

Pentru sesiunea din acest an, MEN a decis ca nota minimă de promovare a examenului național de definitivat în învățământ să fie 8 și nu 7.

O altă noutate adoptată de MEN a fost acordarea dreptului de a participa la acest examen și debutanților cu un an vechime la catedră.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce se întâmplă în corpul tău atunci când ești mahmur?