Prima pagină » Știri » MS face anchetă la Spitalul Județean Slatina. Sânge suspectat că ar fi infectat cu hepatita B, folosit la transfuzii

MS face anchetă la Spitalul Județean Slatina. Sânge suspectat că ar fi infectat cu hepatita B, folosit la transfuzii

MS face anchetă la Spitalul Județean Slatina. Sânge suspectat că ar fi infectat cu hepatita B, folosit la transfuzii
Transfuzii cu sânge infectat cu virusul hepatic B ar fi fost făcute la Spitalul Județean Slatina

Cel puțin unui pacient internat la Spitalul Județean Slatina i s-ar fi transfuzat sânge infectat cu virusul hepatic B. Situația a fost semnalată chiar de Centrul de Transfuzii din Slatina, care a trimis la unitatea sanitară sânge suspectat că ar fi infectat cu hepatită B la spital.

Ministerul Sănătății a demarat o anchetă în acest caz.

Andrei Iordache, directorul Spitalului Județean Slatina a declarat că donatorul este suspectat că ar fi purtător al virusului hepatic B și că sângele acestuia a fost deja transfuzat unui pacient. 

„Donatorul centrului este suspicionat cu un titlu crescut de virus hepatic B. Din păcate, suspiciunea a apărut foarte târziu. Noi am și transfuzat sangele cel puțin unul pacient și sperăm să nu fie infestat”, a mai spus directorul spitalului. 

Ministerul Sănătății analizează această situație. Ministrul interimar, Nicolae Bănicioiu, a dispus vineri efectuarea unui anchete la Spitalul Județean și la Centrul de Transfuzie Slatina, după ce sânge infectat cu hepatită B ar fi fost transfuzat unor pacienți, pe durata controlului Centrul fiind închis. Acesta a precizat că, din datele pe care le deține până în prezent, ar fi vorba de un singur pacient care ar fi infestat cu virusul hepatic B. 

„Imediat ce am aflat că ar putea fi vorba despre sânge infectat, care ar fi fost transfuzat unor pacienți, am dispus efectuarea unui control la Centrul din Slatina și la Spitalul Județean. Pe durata controlului, Centrul de Transfuzie Slatina a fost închis”, a declarat, pentru Mediafax, ministrul interimar al Sănătății, Nicolae Bănicioiu.

Ministrul a precizat că, până la finalizarea controlului, Spitalul Județean a fost arondat Centrului de Transfuzie Gorj.

Directorul Centrului de Transfuzie București, Doina Goșa, a declarat pentru Mediafax că, pentru a putea face dovada că un pacient a fost infectat cu virus hepatitic B, în timpul transfuziei, ar fi fost nevoie ca acesta să fi făcut testul antigenului hepatitic B la internare.

„Pacientul ar putea fi purtător al virusului hepatitic B și să nu aibă niciun simptom de boală. În plus, orice sânge sau produs de sânge care se transmite de la centrele de transfuzie către spitale sunt testate, iar mostre din aceste produse sunt stocate timp de un an în centru”, a explicat Doina Goșa.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Toți vecinii cresc, România SCADE. Noua prognoză economică
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Horoscop vineri, 3 iulie. Săgetătorii au planuri mari la locul de muncă, iar Leii au probleme de sănătate
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
„Soarta Pământului depinde de un echilibru delicat”: Cum ar putea supraviețui Terra după moartea Soarelui?