Prima pagină » Știri » Nichita, cercetat de DNA, a revenit în funcția de președinte al PSD Iași după ce se autosuspendase

Nichita, cercetat de DNA, a revenit în funcția de președinte al PSD Iași după ce se autosuspendase

Nichita, cercetat de DNA, a revenit în funcția de președinte al PSD Iași după ce se autosuspendase
Nichita, cercetat de DNA, a revenit în funcția de președinte al PSD Iași după ce se autosuspendase

Gheorghe Nichita a revenit, miercuri, în funcția de președinte al PSD Iași, după ce se autosuspendase din acest post în luna mai, în urma începerii anchetei DNA împotriva sa, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Decizia de a renunța la autosuspendarea din fruntea organizației județene PSD Iași a fost anunțată de Nichita în ședința de miercuri a Biroului Permanent Județean.

Totodată, membrii BPJ al PSD Iași au votat, cu o singură abținere, revenirea lui Nichita la șefia organizației.

În ultimele săptămâni, Gheorghe Nichita a avut mai multe întâlniri în județ cu primarii și șefii de organizații comunale PSD, în cadrul cărora și-a exprimat nemulțumirea față de apariția unor tabere în PSD Iași, după autosuspendarea sa din funcția de președinte.

Nichita a declarat, marți, presei că în PSD Iași s-au creat tabere și că nu poate rămâne indiferent la ceea ce se petrece în filială.

„Acum văd că lucrurile s-au agravat și încerc să fac tot ce-mi stă în putere să-i unesc înapoi și să-i aduc la aceeași masă la discutii. Asta mă interesează cel mai mult, pentru că am avut o rundă de dialoguri cu organizații întregi din zona județului și am văzut că se creează o anumită scindare. Asta este rău pentru partid”, a afirmat Nichita.

În 7 mai, Gheorghe Nichita a anunțat că se autosuspendă din toate funcțiile politice deținute, până la clarificarea situației sale juridice, el precizând că a luat decizia în urma unei discuții cu Victor Ponta.

Surse din PSD Iași au precizat că, imediat după alegerea lui Liviu Dragnea la șefia PSD, Nichita le-ar fi spus unor colegi de filială că ar vrea să revină la conducerea organizației ieșene a social-democraților.

În perioada autospendării lui Nichita, PSD Iași a fost condusă de Victorel Lupu, un apropiat al lui Nichita.

Aceleași surse au mai precizat că Gheorghe Nichita nu exclude nici varianta candidaturii sale la alegerile locale de anul viitor, dar că nu este decis dacă va candida la funcția de primar sau pe listele PSD pentru consiliul județean.

Primarul suspendat al Iașiului este cercetat sub control judiciar în dosarul în care este acuzat că îi folosea pe angajații Poliției Locale pentru a o urmări pe fosta sa iubită.

În același dosar sunt cercetați, sub control judiciar, Liviu Hliboceanu, șeful Poliției Locale Iași, și Ștefan Avîrvarei, șef serviciu în aceeași instituție.

Gheorghe Nichita este suspectat în acest dosar că îi folosea pe angajații Poliției Locale Iași, instituție subordonată primăriei, să supravegheze anumite persoane, iar directorul Poliției Locale îl ținea la curent cu toate detaliile legate de persoanele urmărite.

Adina Samson, șef de serviciu în Primăria Iași, cu care edilul Gheorghe Nichita a avut o relație de câțiva ani, l-ar fi denunțat pe acesta după ce el i-ar fi pus pe polițiștii locali să o urmărească.

Primarul Iașiului, Gheorghe Nichita, s-ar fi folosit inclusiv de clanul Cordunenilor, pe lângă angajați ai Poliției Locale și ai altor instituții din Primărie, pentru a își urmări iubita și a amenința un bărbat cu care s-a întâlnit aceasta la un moment dat, potrivit unor documente ale anchetatorilor.

Adina Samson spunea că a fost lovită de edil, care o hărțuia și amenința că o va distruge, iar în septembrie 2014 i-a comunicat acestuia că vrea să încheie relația, precizând că în octombrie a făcut o plângere la Parchet împotriva primarului, după ce acesta a început să o urmărească și să o amenințe din momentul în care i-a spus că vrea să pună punct relației. Ea preciza că niciodată nu a făcut o plângere la DNA și că singurul său demers a fost demersul de la Parchet, din octombrie 2014, precizând, totodată, că îi spusese primarului că va mai face o plângere și că se vor vedea la tribunal.

Gheorghe Nichita este primar al Iașiului din anul 2003, iar din iulie 2000 este membru PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Arheologii au descoperit cele mai vechi unelte de lemn din istoria omenirii