Prima pagină » Știri » Parchetul General: Ordinul de EVACUARE a Pieței Victoria, emis cu ÎNCĂLCAREA legii. Șefii jandarmeriei, ACUZAȚI de procurori că au condus ILEGAL operațiunea

Parchetul General: Ordinul de EVACUARE a Pieței Victoria, emis cu ÎNCĂLCAREA legii. Șefii jandarmeriei, ACUZAȚI de procurori că au condus ILEGAL operațiunea

Parchetul General: Ordinul de EVACUARE a Pieței Victoria, emis cu ÎNCĂLCAREA legii. Șefii jandarmeriei, ACUZAȚI de procurori că au condus ILEGAL operațiunea
Parchetul General: Ordinul de EVACUARE a Pieței Victoria, emis cu ÎNCĂLCAREA legii. Șefii jandarmeriei, ACUZAȚI de procurori că au condus ILEGAL operațiunea.

Colonelul Ionuț-Cătălin Sindile, în prezent împuternicit inspector general al Jandarmeriei Române, este urmărit penal pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participație improprie la purtare abuzivă în formă continuată în timp ce maiorul Laurențiu Cazan, în prezent împuternicit director general al Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București, este urmărit penal pentru săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu, participație improprie la purtare abuzivă în formă continuată, participație improprie la fals intelectual, participație improprie la uz de fals, anunță Parchetul General, potrivit Mediafax.

Totodată, comisarul șef de poliție Dan Mihai Chirică, secretar de stat pentru relația cu instituțiile prefectului din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, este urmărit penal pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participație improprie la purtare abuzivă în formă continuată în timp ce colonelul Sebastian Cucoș, în prezent prim adjunct al inspectorului general al Jandarmeriei Române, este urmărit penal pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participație improprie la purtare abuzivă în formă continuată.

Procurorii îl acuză pe maiorul Cazan Laurențiu Valentin că, pe 10 august, în calitate de comandant al intervenției, a încercat să restabilească ordinea publică prin intervenția în forță pentru evacuarea manifestanților, încălcându-le acestora dreptul la libertatea de exprimare și de întrunire, prevăzute de Constituție.

Ordinul de intervenție pentru evacurea pieței a fost emis cu încălcarea legii, susțin anchetatorii.

„În noaptea de 10/11.08.2018 suspectul a determinat autorul scriptural al Jurnalului Acțiunilor Operative, întocmit la nivelul Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București, să consemneze în mod nereal ora 23:11 ca fiind cea la care prefectul municipiului București a aprobat intervenția în forță pentru restabilirea ordinii publice în Piața Victoriei și ulterior a determinat folosirea Jurnalului Acțiunilor Operative ca dovadă a modului legal în care s-ar fi desfășurat intervenția în forță”, se arată în rechizitoriul procurorilor.

De asemenea, Laurențiu Cazan ar fi ordonat folosirea mijloacelor din dotare pentru evacuarea protestatarilor, iar militarii din subordinea lui i-au agresat nejustificat pe unii manifestanți, inclusiv copii, în condițiile în care evacuarea trebuia să fie una graduală.

Și comisarul șef de poliție Dan Chirică Mihai este acuzat că, în respectiva noapte, s-a folosit de funcția deținută și l-a ajutat pe Laurențiu Cazan în acțiunea de evacuare a Pieței Victorie prin presiuni exercitate asupra prefectului Capitalei, astfel încât Speranța Cliseru să aprobe „formal” ordinul de intervenție în forță.

„Aparența de legalitate creată a permis forțelor de ordine din cadrul Jandarmeriei Române să folosească mijloacele din dotare pentru evacuarea protestatarilor aflați în Piața Victoriei, cu consecința exercitării unor acte de violență nejustificate de situația operativă și de nevoile reale de imobilizare a persoanelor turbulente, folosirea forței nefiind una graduală, uzând de mijloacele din dotare inclusiv împotriva copiilor, producându-se vătămarea unui număr mare de participanți la protest”, transmit procurorii.

Fostul șef al Jandarmeriei, Sebastian Cucoș și actualul șef al instituției, Ionuț Cătălin Sindile sunt acuzați că, în noaptea de 10 spre 11 august, au condus în mod ilegal operațiunea, prin ordine directe date jandarmilor, în condițiile în care nu exista un ordin care să consemneze preluarea comenzii de la maiorul Laurențiu Cazan. Totodată, cei doi l-ar fi ajutat pe Cazan să pună în aplicare ordinul nelegal de intervenție în forță pentru evacuarea protestatarilor aflați în Piața Victoriei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți