Prima pagină » Știri » Ploiești: Unul dintre lampioanele lansate spre cer de Revelion a ajuns pe o copertină care a luat foc

Ploiești: Unul dintre lampioanele lansate spre cer de Revelion a ajuns pe o copertină care a luat foc

Ploiești: Unul dintre lampioanele lansate spre cer de Revelion a ajuns pe o copertină care a luat foc
Sute de ploieșteni au înălțat spre cer lampioane, la trecerea în noul an, unul dintre acestea aterizând pe copertina unui centru comercial din Ploiești, echipajele de pompieri intervenind pentru stingerea flăcărilor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Sute de ploieșteni au înălțat spre cer lampioane, la trecerea în noul an, unul dintre acestea aterizând pe copertina unui centru comercial din Ploiești, echipajele de pompieri intervenind pentru stingerea flăcărilor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aproximativ 15.000 de ploieșteni au ieșit în centrul orașului, în noaptea de Revelion, la momentul trecerii în noul an sute de lampioane fiind lansate către cer.

La miezul nopții, spectacolul organizat de Primăria Ploiești în centrul orașului a fost întrerupt de un foc de artificii care a durat zece minute, iar imediat după ce artificiile s-au oprit, în centrul orașului s-au auzit sirenele autospecialelor de pompieri, care au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins copertina unui centru comercial.

Potrivit martorilor, copertina a luat foc după ce un lampion lansat greșit a căzut peste ea.

În urma incidentului, nu au existat victime, iar copertina a fost distrusă.

Centrul Ploieștiului a fost blocat, la miezul nopții, de oamenii care au ieșit să vadă focul de artificii organizat de administrația locală.

În mai multe orașe din județul Prahova oamenii au ieșit în stradă la miezul nopții. Astfel, potrivit estimărilor jandarmilor care au asigurat liniștea publică la Câmpina aproximativ 6.000 de persoane au petrecut în stradă trecerea în noul an.

La Breaza, aproximativ o mie de oameni au ieșit pe străzile orașului la cumpăna dintre ani în timp ce în stațiunea Azuga de pe Valea Prahovei 1.800 de turiști și localnici au petrecut Revelionul în stradă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară