Prima pagină » Știri » Președintele CJ Iași, lăsat fără mașina de serviciu și telefon mobil, înainte de predarea mandatului. „Ce nevoie mai are domnul Simirad de mașină? Poate lua taxiul”

Președintele CJ Iași, lăsat fără mașina de serviciu și telefon mobil, înainte de predarea mandatului. „Ce nevoie mai are domnul Simirad de mașină? Poate lua taxiul”

Președintele CJ Iași, lăsat fără mașina de serviciu și telefon mobil, înainte de predarea mandatului.
Președintele Consiliului Județean (CJ) Iași, Constantin Simirad, a rămas fără mașina de serviciu și telefonul mobil, cu câteva zile înainte de predarea mandatului, decizia fiind luată de cei doi vicepreședinți USL ai instituției, după ce Simirad a pierdut alegerile.

Vicepreședintele PNL al CJ Iași Victor Chirilă a declarat, duminică, pentru corespondentul MEDIAFAX că Simirad nu mai are nevoie de mașina de serviciu, precizând că „atunci când pierzi alegerile pleci acasă”.

„Ce nevoie mai are domnul Simirad de mașină? Poate lua taxiul. Eu și cu domnul Adăscăliței (Constantin Adăscăliței, vicepreședinte al CJ Iași – n.r.) ce am făcut, cum ne-am descurcat când el ne-a luat mașinile de serviciu?”, a afirmat Victor Chirilă.

El a evitat să spună cine a dat dispoziția ca lui Simirad să i se ia mașina de serviciu.

Pe de altă parte, potrivit unor surse din cadrul CJ Iași, vineri, lui Constantin Simirad i s-a tăiat și telefonul mobil.

Simirad nu a putut fi contactat pentru a comenta deciziile luate la adresa sa.

Constantin Simirad a candidat pe listele UNPR pentru un nou mandat de președinte al CJ Iași, obținând doar 5,49 la sută din voturi. El a spus imediat după pierderea alegerilor că a „pedalat” puțin în campania electorală și că nu a vrut să ajungă președinte de CJ și să aibă un consiliu dominat de USL.

În ultima parte a mandatului de președinte al CJ Iași, relațiile dintre Constantin Simirad și cei doi vicepreședinți, liberalul Victor Chirilă și social-democratul Constantin Adăscăliței au fost extrem de tensionate.

Vara trecută, Chirilă și Adăscăliței și-au desfășurat activitatea, timp de două săptămâni, într-un cort instalat în fața instituției, după ce în pereții birourilor celor doi vicepreședinți au fost găsite camere de luat vederi.

Totodată, Simirad le-a luat o parte din atribuții celor doi vicepreședinți, iar la un moment dat le-a luat și mașinile de serviciu și secretara.

Constantin Simirad își va încheia mandatul la șefia CJ miercuri dimineață, când va fi constituit noul consiliu.

Funcția de președinte va fi preluată de liberalul Cristian Adomniței, câștigătorul scrutinului de duminica trecută.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Obiceiuri și tradiții de Anul Nou din lume: Cine lovește pereții casei și ușile cu păine?