Prima pagină » Știri » Prințul moștenitor din Liechtenstein, așteptat la Sibiu

Prințul moștenitor din Liechtenstein, așteptat la Sibiu

Prințul moștenitor Alois de Liechtenstein și Prințesa Sophie sunt așteptați, în acestă după-amiaza, la Sibiu, unde vor vizita orașul și muzeele și vor avea întrevederi cu oficialitățile locale, dar și cu reprezentanții Bisericii ortodoxe.

Prințul moștenitor Alois de Liechtenstein și Prințesa Sophie sunt așteptați, în acestă după-amiaza, la Sibiu, unde vor vizita orașul și muzeele și vor avea întrevederi cu oficialitățile locale, dar și cu reprezentanții Bisericii ortodoxe.

Potrivit programului, oaspeții vor fi primiți la sediul Primăriei de către primarul Klaus Johannis, cu care vor avea o scurtă întrevedere, după care vor semna în cartea de oaspeți a Sibiului. Apoi, primarul îi va însoți pe oaspeți într-un tur al centrului istoric.

„Vizita înalților oaspeți ne bucură foarte mult și ne confirmă faptul că vizibilitatea orasului nostru a crescut, fapt care nu poate fi decât în avantajul Sibiului ca oraș european“, a declara Klaus Johannis, primarul Sibiului.

Miercuri de la ora 10.00 prințul Alois și prințesa Sophie vor vizita Muzeul Brukenthal, una dintre principalele atracții turistice ale Capitalei Culturale, Muzeul Astra și Mitropolia din Sibiu, unde vor fi primiți de către mitropolitul Laurențiu Streza.

Prințul Alois și prințesa Sophie vor fi cazați la același hotel de trei stele din centrul orașului la care stă președintele Traian Băsescu de câte ori vine la Sibiu. Altețele regale și președintele s-au întâlnit, luni, la Cotroceni, unde au avut o întrevedere privată.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie