Prima pagină » Știri » Procesul morții fotbalistului Ekeng, reluat. Judecătorii cer noi informații Colegiului Medicilor

Procesul morții fotbalistului Ekeng, reluat. Judecătorii cer noi informații Colegiului Medicilor

Procesul morții fotbalistului Ekeng, reluat. Judecătorii cer noi informații Colegiului Medicilor
Procesul ce vizează moartea fotbalistului Patrick Ekeng a fost repus pe rol, luni, de Judecătoria Sectorului 2, magistrații solicitând Colegiului Medicilor din Municipiul București mai multe documente.

Dosarul vizează cazul de ucidere din culpă în care este implicată Elena Mihaiela Duță, medicul de pe ambulanța care l-a preluat pe Patrick Ekeng, după ce acesta s-a prăbușit pe teren în timpul meciului Dinamo-Viitorul.

„Repune cauza pe rol în vederea reluării cercetării judecătorești. Stabilește termen de judecată la data de 05 februarie 2020, ora 12:00, cu citarea părților. Pune în vedere inculpatei și părții responsabile civilmente S.C. PULS MEDICA S.R.L. ca până la termenul de judecată acordat să depună condițiile de asigurare și/sau contractele de asigurare în baza cărora au fost emise polițele de asigurare (…).Pune în vedere părții responsabile civilmente S.C. CARPATICA ASIG S.A. ca până la termenul de judecată acordat să depună condițiile de asigurare și/sau contractele de asigurare în baza cărora au fost emise polițele de asigurare seria RCP nr. 3145459 din data de 12.02.2016 și seria RCP nr. 3145988 din data de 17.02.2016, la care se face referire în cuprinsul acestora, în vederea stabilirii riscurilor asigurate și a excluderilor. Dispune emiterea unei adrese către Colegiul Medicilor din Municipiul București pentru a comunica, până la termenul de judecată din data de 05.02.2020, dacă decizia Comisiei de disciplină nr. 1441/2017 din data de 16.11.2017 emisă în dosarul nr. 1376/2016 este definitivă, precum și pentru a comunica instanței toate înscrisurile care fac obiectul dosarului nr. 1376/2016 în care a fost emisă decizia menționată”, conform deciziei de luni a instanței.

Patrick Ekeng (26 de ani) a decedat pe 6 mai 2016, în timpul meciului Dinamo – Viitorul (3-3). Fotbalistul intrat pe teren în minutul 70 s-a prăbușit pe gazon în preajma cercului de la centrul terenului, a fost dus la spital, dar după aproximativ 70 de minute de efectuare a manevrelor de resuscitare a fost declarat decedat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ungaria preia soluția României pentru centrala Paks. Două barje vor fi scufundate în Dunăre
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale