Prima pagină » Știri » România pe podium. Canotorii au cucerit trei medalii, două de aur și una de argint la Campionatul European de la Sevilla

România pe podium. Canotorii au cucerit trei medalii, două de aur și una de argint la Campionatul European de la Sevilla

România pe podium. Canotorii au cucerit trei medalii, două de aur și una de argint la Campionatul European de la Sevilla
România a cucerit duminică trei medalii în finalele Campionatul European de canotaj de la Sevilla.

România a cucerit duminică trei medalii în finalele Campionatul European de canotaj de la Sevilla, două de aur prin echipajul feminin de 8 plus 1 și echipajul feminin de dublu rame (Cristina Grigoraș și Andreea Boghian) și argint prin echipajul masculin de 4 rame fără cârmaci (Marius-Vasile Cozmiuc, George Palamariu, Cristi-Ilie Pârghie, Florin Curuea).

UPDATE 16:40 Premierul Victor Ponta a salutat performanțele medaliaților români de la Campionatul European de canotaj de la Sevilla. „Felicitări sportivilor români care au câștigat la Campionatul European de canotaj de la Sevilla! Cristina Grigoraș și Andreea Boghian au câștigat medalia de aur la proba de dublu rame, fiind al cincilea titlu continental consecutiv pentru România la această competiție. De asemenea, echipa formată din Marius-Vasile Cozmiuc, George Palamariu, Cristi-Ilie Pîrghie, Florin Curuea a câștigat medalia de argint la proba de 4 rame fără cârmaci”, a declarat premierul pe Facebook. Victor Ponta a felicitat și echipa de 8 plus 1, formată din Roxana Cogianu, Ionela Zaharia, Cristina Grigoraș, Irina Dorneanu, Adelina Cojocariu, Andreea Boghian, Camelia Lupașcu, Nicoleta Albu și Daniela Druncea, care a câștigat cea de-a doua medalie de aur pentru România la Sevilla.

Favoritele finalei de 8 plus 1 – Roxana Cogianu, Ionela Zaharia, Cristina Grigoraș, Irina Dorneanu, Adelina Cojocariu, Andreea Boghian, Camelia Lupașcu, Nicoleta Albu și Daniela Druncea – au dominat cursa de 2.000 de metri de la un capăt la altul. Echipajul României a încheiat cu timpul de 6:41.83 minute, obținând medalia de aur, pe care a cucerit-o pentru a șaptea oară consecutiv. Pe podium au mai urcat Germania (argint, 6:50.20 minute) și Rusia (bronz, 6:53.32).

Echipajul feminin de dublu rame al României a câștigat medalia de aur la Campionatul European de canotaj de la Sevilla, al cincilea titlu continental consecutiv pentru România în această probă.

Sportivele Cristina Grigoraș și Andreea Boghian au luat startul pe culoarul 4 și au încheiat cursa de 2.000 de metri cu timpul de 7:49.09 minute, cucerind medalia de aur. Pe podium au mai urcat echipajele Germaniei (7:51.56 minute) și Ucrainei (7:57.26).

Echipajul de 4 rame fără cârmaci masculin – în componența Marius-Vasile Cozmiuc, George Palamariu, Cristi-Ilie Pârghie, Florin Curuea – a luat startul pe culoarul trei și a încheiat cursa de 2.000 metri, cu timpul de 6:23.83 minute, obținând medalia de argint. Celelalte două medalii au revenit echipajelor din Olanda (aur, 6:21.79 minute) și Germania (bronz, 6:24.94). La ediția din 2012, echipajul României a cucerit tot medalia de argint.

La ediția din 2012 a Campionatului European, România a cucerit cinci medalii (două de aur, două de argint și una de bronz).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?