Prima pagină » Știri » Taximetrist jefuit și amenințat de un client care apoi s-a urcat la volanul mașinii și a fugit

Taximetrist jefuit și amenințat de un client care apoi s-a urcat la volanul mașinii și a fugit

Taximetrist jefuit și amenințat de un client care apoi s-a urcat la volanul mașinii și a fugit
Un taximetrist din Iași a fost jefuit și amenințat cu un cuțit, în noaptea de luni spre marți, de către un client, care ulterior s-a urcat la volanul mașinii și a fugit, atacatorul fiind căutat de polițiștii ieșeni după ce a abandonat autoturismul pe o stradă din municipiu.

Un taximetrist din Iași a fost jefuit și amenințat cu un cuțit, în noaptea de luni spre marți, de către un client, care ulterior s-a urcat la volanul mașinii și a fugit, atacatorul fiind căutat de polițiștii ieșeni după ce a abandonat autoturismul pe o stradă din municipiu.

Taximetristul a sesizat la numărul de urgențe 112 că o persoană necunoscută, care solicitase o cursă în afara orașului, l-a amenințat, apoi i-a luat mașina și 5.000 de lei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Din primele verificări ale polițiștilor a reieșit că atacatorul a urcat în taximetru în cartierul ieșean Păcurari și a solicitat să fie transportat la Mănăstirea Vlădiceni, situată la doi kilometri distanță de municipiu.

Cu puțin timp înainte de a ajunge la destinație, șoferul susține că a fost atacat de client, însă a reușit să coboare din mașină, fără să fie rănit.

Bărbatul le-a spus polițiștilor că după ce a coborât din taximetru a fost amenințat de către clientul respectiv cu un cuțit și că ulterior acesta s-a urcat în mașină, plecând într-o direcție necunoscută.

La câteva ore după incident, autoturismul a fost descoperit de polițiști pe o stradă din municipiul Iași, în mașină fiind găsită și o parte din suma despre care taximetristul reclamase că i-a fost sustrasă.

„Autoturismul a fost găsit astăzi dimineață (marți dimineață – n.r.), autorul abandonând mașina în municipiul Iași, dar nu înainte de a lua și 2.500 de lei din suma pe care taximetrisul a declarat că o avea în mașină. Criminaliștii au prelevat probe urmând să aducă la audieri câteva persoane care fac parte din cercul de suspecți. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie, în vederea identificării autorului și tragerea acestuia la răspundere penală”, a declarat subinspectorul Alexandru Chelaru, purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron