Prima pagină » Știri » Timișoara: „72 de bolnavi de Covid au primit gratuit concentratoare de oxigen pentru tratament acasă”

Timișoara: „72 de bolnavi de Covid au primit gratuit concentratoare de oxigen pentru tratament acasă”

Timișoara: „72 de bolnavi de Covid au primit gratuit concentratoare de oxigen pentru tratament acasă”
Timișoara: „72 de bolnavi de Covid au primit gratuit concentratoare de oxigen pentru tratament acasă” / Sursă Foto: Pixabay - Ilustrativ

Un număr de 72 de bolnavi de Covid din județul Timiș au primit gratuit, pentru tratament la domiciliu, concentratoare de oxigen și pulsoximetre, în cadrul proiectului Oxigen pentru Timișoara.

Parteneriat între societatea civilă, mediul privat și Primăria Timișoara

„Timișorenii, dar și timișenii care suferă de Covid-19 sunt probabil singurii pacienți din țară care au primit gratuit concentratoare de oxigen și pulsoximetre pentru tratamentul la domiciliu. Și asta s-a întâmplat datorită unui parteneriat exemplar între societatea civilă, mediul privat și Primăria Timișoara în sprijinul celor suferinzi”, a anunțat primarul Timișoarei, Dominic Fritz.

Potrivit primarului, programul Oxigen pentru Timișoara merge mai departe și urmează să fie achiziționate încă 50 concentratoare de oxigen și 750 de kituri pentru bolnavi, cu care se va reuși continuitatea sprijinirii bolnavilor pentru următoarele 6 luni.

„Oxigen pentru Timișoara s-a născut în noiembrie anul trecut. Ideea a apărut înainte chiar de a prelua mandatul de primar, într-o discuție cu inițiativa City Doctors a doctorului Virgil Musta, care grupează medici specialiști și de familie. Trebuia urgent găsită o soluție de tratament la domiciliu pentru pacienții cu forme medii de Covid-19, sub supravegherea medicului de familie, astfel încât spitalele să își poată concentra resursele pentru salvarea vieții pacienților cu forme severe. Limitările legale împiedică administrația locală și spitalele din subordine să aloce direct oamenilor aparatura salvatoare”, a scris pe Facebook Dominic Fritz.

Fondul Oxigen pentru Timișoara a strâns peste 1.700.000 lei din donații

Edilul a mai spus și că fondul Oxigen pentru Timișoara a strâns peste 1.700.000 lei din donații de la persoane fizice și companii locale, fond din care Fundatia Comunitară Timișoara, partener strategic în proiect, a putut achiziționa echipamentele și materialele necesare.

„Colegii noștri asistenți sociali din cadrul Direcției de Asistență Socială a Primăriei Timișoara au distribuit apoi pulsoximetrele și concentratoarele de oxigen la domiciliul bolnavilor de Covid-19, în Timișoara și în alte localități din județul Timiș. Chiar în momentul în care citiți acest lucru, 72 de semeni ai noștri aflați sub supraveghere medicală la domiciliu respiră mai ușor mulțumită echipamentelor împrumutate prin programul Oxigen pentru Timișoara. Mulțumită solidarității prin care Timișoara își dovedește cunoscuta tărie a spiritului, în vremuri dificile”, a mai afirmat primarul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?