Prima pagină » Știri » Ultimul anunț despre TIMBRUL DE MEDIU. Parcul auto din România, tot mai învechit / Gavrilescu caută o soluție urgentă

Ultimul anunț despre TIMBRUL DE MEDIU. Parcul auto din România, tot mai învechit / Gavrilescu caută o soluție urgentă

Ultimul anunț despre TIMBRUL DE MEDIU. Parcul auto din România, tot mai învechit / Gavrilescu caută o soluție urgentă
Executivul nu are în plan un nou timbru de mediu și singura măsură pe care o va lua va fi aceea de a suplimenta numărul tichetelor Rabla pentru a combate creșterea poluării provenite de la autovehicule. În ultimele luni s-a discutat despre posibilitatea de a reintroduce un timbru de mediu, având în vedere importurile masive de mașini poluante din Vest.

Executivul nu are în plan un nou timbru de mediu și singura măsură pe care o va lua va fi aceea de a suplimenta numărul tichetelor Rabla pentru a combate creșterea poluării provenite de la autovehicule.

În ultimele luni s-a discutat despre posibilitatea de a reintroduce un timbru de mediu, având în vedere importurile masive de mașini poluante din Vest.

„Grupul de lucru din care fac parte și nu a găsit formula matematică pentru un timbru de mediu care să nu fie atacată în justiție.

Eforturile guvernului, prin fondul de mediu, au fost ca și anul trecut și anul acesta să suplimentăm primele de casare pentru reînnoirea parcului auto”, a subliniat Grațiela Gavrilescu, ministrul mediului.

Continuarea pe Ziarul Financiar

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu, despre ce va face PNL: Noi ne putem asuma, inclusiv, un guvern minoritar
Digi24
„Vom folosi toate mijloacele”. Lukașenko avertizează Ucraina și alte patru țări europene
Cancan.ro
Vedeta de la Pro TV, acuzată că a fugit de la filmări pentru o colaborare secretă cu Antena 1
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Șeful antifraudă al UE ia în vizor cheltuielile pentru apărare; „Sunt un magnet pentru infractori”
Click
Dan Negru, șocat de prețurile mici la carburanți, în New York: „M-oi fi tâmpit eu, apa e mai scumpă decât benzina?”. Cât costă însă în Canada?
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după victoria lui Rumen Radev în alegerile din Bulgaria
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, condamnat! Ce pedeapsă a primit. Magistrații, decizie șoc în dosarul accidentului + fuga de la locul faptei
Ce se întâmplă doctore
TOP 10 vedete vegane din România. Care sunt celebritățile care au renunțat la carne! De ce au adoptat acest stil de viață
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Nu BMW, nu Mercedes: Această marcă auto premium este lider în domeniul loialității clienților
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Povestea întemeierii Romei, oraşul de pe Şapte Coline. Ab urbe condita!