Prima pagină » Știri » Un bloc de nouă etaje s-a prăbușit în orașul Otaci din Republica Moldova – VIDEO

Un bloc de nouă etaje s-a prăbușit în orașul Otaci din Republica Moldova – VIDEO

Andrei Văcaru
Un bloc de nouă etaje s-a prăbușit în orașul Otaci din Republica Moldova - VIDEO
Un bloc de nouă etaje s-a prăbușit miercuri seara în orașul Otaci din Republica Moldova, iar 46 de persoane, inclusiv 11 copii, au fost evacuate înainte de prăbușirea imobilului, informează site-ul publika.md.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență a confirmat informația și a adăugat că nicio persoană nu a avut de suferit în urma prăbușirii blocului.

Incidentul a avut loc în jurul orei locale 21:30 (21:30, ora României).

Premierul Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunțat, prin intermediul unei postări pe Facebook, că locatarii sunt în siguranță. „Vreau să informez presa și toți cetățenii în legătură cu prăbușirea unui bloc cu 9 etaje din Otaci – din informația prezentată de Serviciul Protecției Civile și Situațiilor Excepționale al MAI, oamenii au fost evacuați înainte de prăbușire și acum sunt în siguranță.”, a anunțat ea.

Totodată, premierul moldovean a anunțat că Guvernul va căuta modalități pentru a-i ajuta pe locatari. „Locatarilor li s-a acordat primul ajutor și au fost realocați într-un spațiu sigur. La fața locului se află Șeful Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale. Mâine, în ședința guvernului, vom discuta despre modalitățile de sprijin al oamenilor care au avut de suferit și au rămas fără locuințe și vom iniția o investigație a accidentului produs”, a mai spus Maia Sandu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Trump va declara victoria, mai degrabă decât să se lase prins într-un impas militar” - Zece lecții din prima lună a războiului din Iran
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2: De ce NASA nu vrea ca astronauții să pășească deocamdată pe Lună?