Prima pagină » Știri politice » Nicușor Dan s-a întâlnit, de fapt, cu Matei PĂUN de 3 ori în 4 luni, nu în 4 ani. Cum a comentat fotografiile recente

Nicușor Dan s-a întâlnit, de fapt, cu Matei PĂUN de 3 ori în 4 luni, nu în 4 ani. Cum a comentat fotografiile recente

Nicușor Dan a fost prins pe picior greșit de jurnaliști în conferința de presă de sâmbătă, după ce a fost întrebat despre fotografiile recente în care apare alături de finanțatorul pro rus Matei Păun. La insistențele reporterilor, candidatul la prezidențiale a menționat că, de fapt, au fost 3 întâlniri în 4 luni, din decembrie anul trecut, și nu în 4 ani, așa cum declarase într-o emisiune televizată. 

Întrebat despre faptul că au apărut niște poze cu el și Matei Păun în apropierea Primăriei Capitalei și întrebat de câte ori s-a văzut de fapt cu Matei Păun, Nicușor Dan a evitat un răspuns clar și a întrebat: „Care e relevanța?”

La insistențele reporterului, Nicușor Dan a spus: „Le-am văzut și eu, sunt niște fotografii făcute în spațiul public, la vedere, inclusiv la un eveniment pe care eu l-am organizat cu presa, nu cred că este ceva ascuns.

A urmat apoi un dialog reporter-Nicușor Dan:

”Reporter: Acele poze când erau făcute?

Nicușor Dan: Întrebați pe cei care le-au făcut.

Reporter: Păi dvs nu știți?

Nicușor Dan: Una dintre ele era când am lansat site-ul de campanie. 

Reporter: Ultima dată când v-ați văzut?

Nicușor Dan: Habar n-am, am spus că ne-am văzut de 2-3 ori din decembrie până acum. 

Reporter: Ultima dată spuneați că v-ați văzut de 3 ori în 4 ani.

Nicușor Dan: Da, când nu sunt campanii, nu prea am motive să mă văd”. 

Nicușor Dan, întrebat într-o intervenție la Antena 3 CNN despre acuzațiile aduse de Elena Lasconi că îl vizitează mai des pe Matei Păun decât „vizitează propriul sediu de campanie electorală”, a răspuns: „Haideți să ne uităm la fapte și nu la bârfe!”

„M-am întâlnit cu el de 3 ori în 4 ani. Nu, nu există (întâlniri frecvente – n.r.). Am spus că pe anumite chestiuni tehnice de campanie mă consult și asta e tot”, a mai menționat Nicușor Dan.

Galerie foto: Alexandru Dobtre / Mediafax Foto


CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare