Prima pagină » Știri » Doi protestatari au încercat să-și dea foc în fața Primăriei sectorului 5. Unul dintre ei a murit la spital UPDATE

Doi protestatari au încercat să-și dea foc în fața Primăriei sectorului 5. Unul dintre ei a murit la spital UPDATE

Andrei Dumitrescu
Doi protestatari au încercat să-și dea foc în fața Primăriei sectorului 5. Unul dintre ei a murit la spital UPDATE
Două persoane care protestau au încercat să-și dea foc în fața Primăriei sectorului 5. Polițiștii și pompierii sosiți la fața locului au intervenit rapid și i-au imobilizat pe cei doi. Unuia dintre cei doi i s-a făcut rău și a intrat în stop cardiac, medicii SMURD încercând să-l resusciteze în aceste momente

UPDATE 2 Nicio cerere de audiență nu a fost înregistrată la Primăria sectorului 5 din partea celor doi protestatari, iar Poliția Locală, pompierii și reprezentanții poliției naționale au intervenit conform procedurilor standard, după negocierile eșuate, se arată într-un comunicat.

Potrivit unui comunicat de luni al Primăriei sectorului 5, doi cetățeni, unul domiciliat în sector (Ecaterin Teodor Georoceanu), celalat în comună Mogoșoaia, județul Ilfov (Mihai Bistran) au ales să formuleze o cerere de audiență „printr-o acțiune radicală”, care le punea în pericol atât propria viață, cât și a altor persoane aflate în zona de intrare în instituție.

„Nicio cerere de audiență nu a fost înregistrată din partea celor doi protestatari la registratură instituției”, precizează reprezentanții autorității locale de sector.

Reprezentanții Primăriei mai precizează că în timpul dialogului cu reprezentanții Poliției locale, celor doi li s-a recomandat în mod civilizat să înceteze acțiunea în spațiul public, întrucât manifestarea lor implica material inflamabil și explozibil.

„Conform procedurilor standard de intervenție în astfel de situații, Poliția Locală a sectorului 5, pompierii și reprezentanții poliției naționale, în urmă negocierilor eșuate cu cei doi cetățeni, au decis să intervină, pentru neutralizarea iminentului pericol public care ar fi putut afecta zeci de trecători. Această acțiune a neutralizat sursele care ar fi putut declanșă o explozie sau incendiu, cei doi cetățeni fiind duși în interiorul Primăriei sectorului 5. Unul dintre protestatari a acuzat o stare de rău și a fost condus la ambulanță”, se mai arată în comunicat.

Primăria sectorului 5 precizează în comunicat că regretă decesul, arătând însă că „dezavuează modul în care cei doi, participanți la nefericitul eveniment, au ales să protesteze, cunoscându-și, cu siguranță, starea precară de sănătate”.

UPDATE Unul dintre cei doi protestatari a murit la spital, din cauza problemelor cu inima, după ce medicii de pe ambulanță au efectuat mai multe manevre de resuscitare.

Două persoane care protestau au încercat să-și dea foc în fața Primăriei sectorului 5. Polițiștii și pompierii sosiți la fața locului au intervenit rapid și i-au imobilizat pe cei doi. Unuia dintre cei doi i s-a făcut rău și a fost dus la spital, acuzând probleme cardiace.

Cei doi bărbați care au venit în fața Primăriei Sectorului 5 cu o butelie cu gaz și au amenințat că își dau foc, nemulțumiți că nu au fost primiți în audiență de primarul Marian Vanghelie. Ei au fost reținuți de polițiștii Secției 17, informează Poliția Capitalei.

Polițiștii și pompierii au fost anunțați că, în fața sediului Primăriei Sectorului 5, sunt doi bărbați care au cu ei o butelie cu gaz și amenință că-și dau foc.

Un echipaj al Secției 17 Poliție a intervenit și i-a reținut pe cei doi bărbați. Unul dintre protestatari a fost dus la secția de poliție, în timp ce al doilea a fost transportat la spital, deoarece invoca probleme cardiace, au spus oficiali din Poliția Capitalei.

Cei doi protestatari vor fi amendați pentru tulburarea ordinii și liniștii publice.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ai băut? Mașina NU mai pornește! Noua regulă UE care schimbă șoselele
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
Mediafax
Cifre ÎNGRIJORĂTOARE! Aproape 1 din 5 români, la limita sărăciei
Click
Codruța Filip, răsfăț la piscină. Imagini inedite cu artista în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BACALAUREAT 2026 | Cum se rezolvă subiectele de la limba și literatura română
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Ramona Gabor, după ce a părăsit definitiv România! Fosta cumnată a lui Irinel Columbeanu e total schimbată. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cod roșu de caniculă în România: asfaltul poate depăși 70 de grade Celsius! Pericol de explozie în cazul anvelopelor uzate
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Cercetătorii încearcă să afle de ce râd primatele, inclusiv oamenii