Prima pagină » Sănătate » Primul spray antiseptic care ar putea combate gripa

Primul spray antiseptic care ar putea combate gripa

Primul spray antiseptic care ar putea combate gripa
Primul spray antiseptic oral promite să stopeze neplăcerile a milioane de oameni din toată lumea, care se îmbolnăvesc de gripă anual. Creatorii spray-ului susțin că acesta distruge 99,9% dintre germenii care se găsesc în aer și pe care îi inhalăm constant, scrie Daily Mail.

Primul spray antiseptic oral promite să stopeze neplăcerile a milioane de oameni din toată lumea, care se îmbolnăvesc de gripă anual. Creatorii spray-ului susțin că acesta distruge 99,9% dintre germenii care se găsesc în aer și pe care îi inhalăm constant, scrie Daily Mail.

Spray-ul este primul produs de acest tip care oferă protecție împotriva gripei și a virusului cunoscut sub numele de rhinovirus. Totodată, produsul ar putea fi folositor împotriva infecțiilor respiratorii, ajutând în special persoanele cu un sistem imunitar precar sau cu boli pulmonare cronice.

Antisepticul a fost creat în urma unei serii de studii efectuate de către specialiștii Centrului Medical al Spitalelor Universitare din Cleveland, Ohio, SUA, care au scos la iveală că majoritatea infecțiilor respiratorii, printre care și gripa, sunt cauzate de agenți patogeni care ajung în organism prin cavitatea bucală.

Rezultatele au mai arătat că o singură doză de spray distruge germenii inhalați într-un interval de până la șase ore, chiar și în timp ce mâncăm sau bem.

„Afecțiunile respiratorii sunt o cauză majoră a îmbolnăvirilor și a mortalității, la nivel mondial. Cu toate acestea, s-au înregistrat progrese limitate în ceea ce privește prevenirea infecțiilor respiratorii virale”, este de părere doctorul Frank Esper, coordonatorul cercetării.

Participant la studiu, medicul Mahmoud Ghannoum spune că „expunerea la germenii din aer este inevitabilă, în special în mediile aglomerate și în timpul călătoriilor. Spre deosebire care ajută sistemul imunitar în lupta cu germenii de pe suprafețe sau mâini, acest spray este singurul și primul produs care oferă protecție împotriva germenilor din aer.”

Produsul se comercializează deja în Marea Britanie.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi