Prima pagină » Magazin » Cântărețul James Blunt renunță la cariera muzicală

Cântărețul James Blunt renunță la cariera muzicală

Cântărețul James Blunt renunță la cariera muzicală
Cântărețul britanic James Blunt a declarat într-un interviu recent că a decis să renunțe la cariera muzicală și că intenționează să se concentreze în viitor mai mult asupra vieții sale personale, informează site-ul revistei New Musical Express.

James Blunt, în vârstă de 38 de ani, a vândut peste 11 milioane de copii ale albumului său „Back to Bedlam”, lansat în 2005, care include piesa „You’re Beautiful”, devenită un hit internațional.

Fost militar în garda regală britanică și participant la operațiunile militare din Kosovo, James Blunt nu mai pare interesat de cariera muzicală și a declarat pentru tabloidul Daily Mail că nu intenționează să mai compună cântece.

„Vreau doar să îmi acord ceva mai mult timp pentru mine însumi. Nu am planuri pentru a compune alte cântece. După ce mi-am încheiat turneul mondial, m-am relaxat și am petrecut mult timp la Ibiza, unde am o vilă”, a spus starul britanic.

Cel mai recent album lansat de James Blunt se intitulează „Some Kind Of Trouble” și a apărut pe piață în 2010.

James Blunt a devenit celebru în 2005 cu piesa „You’re Beautiful”, care a fost intens difuzată de toate posturile de radio din lume, iar apoi cu single-ul „Goodbye My Lover”, inclus pe albumul „Back to Bedlam”.

De la debutul său artistic, James Blunt a fost recompensat cu două trofee Brit, unul pentru cel mai bun artist britanic, iar celălalt, pentru cel mai bun material pop, dar și cu premiul Grammy, în 2007, la categoria „cea mai bună interpretare masculină”, pentru cântecul „You’re Beautiful”. De asemenea, artistul are în palmares două premii Ivor Novello, precum și alte cinci nominalizări la Grammy Awards, în 2006.

Cântărețul britanic a susținut un concert la Sala Polivalentă din Capitală în 2009.

Recomandarea video

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cea mai mare rezervă de hidrogen a Pământului ar putea zace la peste 5.000 de kilometri adâncime