Prima pagină » Știri politice » Ponta: Dacă românii votează cu majoritate absolută pentru USL, nici Băsescu nu poate să desconsidere

Ponta: Dacă românii votează cu majoritate absolută pentru USL, nici Băsescu nu poate să desconsidere

Ponta: Dacă românii votează cu majoritate absolută pentru USL, nici Băsescu nu poate să desconsidere
Liderul PSD Victor Ponta a declarat, marți, la Târgu Jiu, că dacă românii vor vota cu "majoritate absolută" pentru USL la parlamentare, atunci "nici președintele Băsescu nu poate să desconsidere ceea ce oamenii votează", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Liderul PSD Victor Ponta a declarat, marți, la Târgu Jiu, că dacă românii vor vota cu „majoritate absolută” pentru USL la parlamentare,  atunci „nici președintele Băsescu nu poate să desconsidere ceea ce oamenii votează”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ponta crede că USL va obține la alegerile parlamentare majoritatea absolută și, în consecință, va guverna în continuare.

„Eu sunt prim-ministru și am obligația să le spun oamenilor că avem nevoie de niște lucruri foarte clare și niște obiective foarte clare. Am reușit în aceste șase luni să îndreptăm multe lucruri rele. Avem niște planuri foarte clare și niște propuneri foarte clare pentru cum trebuie să arate România în următorii”, a spus liderul USL.

Premierul crede că proiectele USL vor strânge suficient de multe voturi din partea alegătorilor astfel încât actuala coaliție guvernamentală să rămână la putere, indiferent de voința președintelui Băsescu.

„Trebuie să câștigăm alegerile parlamentare și cred că nici președintele Băsescu nu poate să desconsidere ceea ce oamenii votează. Dacă românii vor vota majoritate absolută pentru USL, așa cum arată acum sondajele, noi trebuie să ne facem datoria față de cei ce ne-au votat”, a declarat Ponta, în contextul unei întrebări despre o posibilă nouă suspendare a lui Traian Băsescu.

Președintele PNL Crin Antonescu a declarat, duminică, la emisiunea „După 20 de ani”, transmisă de Pro TV, că Traian Băsescu va fi suspendat din nou, la sfârșitul acestui an, respectiv după alegerile parlamentare, dacă nu îl va numi premier pe Victor Ponta, în ipoteza în care USL câștigă alegerile.

Antonescu a precizat că nu crede că acest lucru se va întâmpla și a menționat că o nouă suspendare a lui Traian Băsescu nu reprezintă un punct de program al USL, nici declarat, nici nedeclarat.

Întrebat de moderator dacă exclude o nouă suspendare a lui Traian Băsescu în 2013, Antonescu a imaginat scenariul suspendării chiar în 2012, în cazul în care Traian Băsescu ar refuza să ia act de voința politică exprimată de electorat la alegerile parlamentare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Adevărul din spatele „Nopţii cuţitelor lungi”, operaţiunea prin care Hilter şi-a eliminat toţi adversarii