Prima pagină » Știri politice » Guvernul stabilește prin OUG „darurile pentru campanie”. Ce au voie să împartă partidele și care este suma maximă pentru un „cadou”

Guvernul stabilește prin OUG „darurile pentru campanie”. Ce au voie să împartă partidele și care este suma maximă pentru un „cadou”

Guvernul stabilește prin OUG
Premierul Victor Ponta a declarat la finalul ședinței USL că valoarea maximă a bunurilor de campanie pe care un candidat le poate oferi nu are voie să depășească 10 lei.

Premierul Victor Ponta a declarat la finalul ședinței USL că valoarea maximă a bunurilor de campanie pe care un candidat le poate oferi nu are voie să depășească 10 lei.

„Propunerea mea ca prim-ministru să reglementăm prin Ordonanța de Urgență ce se poate oferi în campanie. Este ceea ce BEC a prevăzut că sunt interzise în campanie: oferirea de bunuri, bani, băuturi. Este permisă doar folosirea unor obiecte pixuri, brichete, afișe, șepci, materiale de campanie, dar cu obligativitatea de a fi inscripționate cu numele candidatului sau a partidului, iar valoare să nu depășească 10 lei”, a spus Victor Ponta, care a adăugat că BEC și-a declinat competența în acest caz după anchetele DNA de la referendum.

El a precizat că Guvernul va reglementa mâine această problemă, deoarece vineri începe campania electorală.

„O să luăm textul din 2008. În 2012, ei sunt speriați de DNA și au spus să stabilească organele de urmărire penală. Nu trebuie să mai spună domnul Morar că este primire de foloase necuvenite nepatrimoniale, acea prostie juridică spusă de Morar că îndemnăm oamenii să vină la vot”, a adăugat premierul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Noelia, tânăra de 25 de ani care a ales eutanasia, a plecat „în pace”. Dorința sfâșietoare de pe patul de spital
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În general, consumul excesiv de alcool este nociv, dar care băutură este cea mai dăunătoare?