Prima pagină » Știri » Ministerul Sănătății va asigura dotarea compartimentelor de primiri urgențe ale spitalelor regionale de pediatrie

Ministerul Sănătății va asigura dotarea compartimentelor de primiri urgențe ale spitalelor regionale de pediatrie

Ministerul Sănătății va asigura dotarea compartimentelor de primiri urgențe ale spitalelor regionale de pediatrie
Dotarea cu aparatură medicală modernă a compartimentelor de primiri urgențe de la spitalele regionale de pediatrie, care au fost preluate recent de Ministerul Sănătății, va fi finanțată de la bugetul de stat

Dotarea cu aparatură medicală modernă a compartimentelor de primiri urgențe de la spitalele regionale de pediatrie, care au fost preluate recent de Ministerul Sănătății, va fi finanțată de la bugetul de stat. Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Raed Arafat, la Pitești.

„Din această lună deja am preluat compartimentele de primiri urgențe la finanțarea Ministerului Sănătății, este un lucru care a fost promis demult. Am preluat patru compartimente de primiri urgențe de la spitalele de copii din Pitești, Ploiești, Sibiu și Brașov la finanțarea din bugetul de stat. Până acum, ele erau finanțate din venituri proprii de la CNAS și nu făceau față, iar acum ele sunt în mod egal tratate ca unitățile de primiri urgențe de la spitalele județene. Ei primesc acum și salariile, și medicamentele, și materialele de la bugetul de stat. (…) Pentru dotări, pentru aparate de anestezie, monitoare, achiziția se va face prin Ministerul Sănătății, prin licitație națională”, a spus Raed Arafat, după vizita efectuată la Spitalul Regional de Pediatrie din Pitești.

El s-a declarat mulțumit de felul în care arată secțiile de la unitatea medicală din Pitești, dar a menționat că mai sunt necesare unele dotări cu aparatură modernă, scrie Agerpres.

„Sălile de operații au nevoie cu certitudine de un sprijin la nivelul dotării, la nivelul urgenței au primit dotare în 2007, care e încă funcțională și este la un nivel foarte bun. (…) Cu certitudine, unul dintre domeniile la care mai trebuie lucrat este reprezentat de sălile de operații. (…) Din cauza asta noi, acum, facem acest program în care spunem că ne concentrăm forțele pe următorii doi ani pe un număr mai mic de spitale, ca să putem să ridicăm nivelul”, a precizat ministrul Sănătății.

Raed Arafat s-a întâlnit anterior cu managerii și directorii medicali ai unităților sanitare din județul Argeș, principala temă a discuțiilor fiind procesul de modernizare a spitalelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari