Prima pagină » Știri politice » Ponta și Antonescu vor să schimbe legea electorală. Cum vor fi aleși viitorii parlamentari

Ponta și Antonescu vor să schimbe legea electorală. Cum vor fi aleși viitorii parlamentari

Ponta și Antonescu vor să schimbe legea electorală. Cum vor fi aleși viitorii parlamentari

Premierul Victor Ponta a declarat la finalul ședinței USL că anul viitor legea electorală va fi modificată, astfel încât parlamentarii să fie aleși fie în două tururi, fie pe listă, fie într-un sistem mixt.

Primul sistem propus este cel majoritar pur, în două tururi, în care viitorul câștigător al unui colegiu parlamentar va avea peste 50%, nemaiexistând sistemul redistribuirii. Acest sistem se aplică în prezent pentru alegerea președintelui și a primarilor.

Cel de-al doilea sistem este cel care a funcționat până la introducerea uninominalului, în 2008. „Vorbim de revenirea la mult hulitele liste, dar care reprezentau voința proporțională a electoratului”, a spus Ponta.

Cea de-a treia variantă se bazează pe modelul german prin care „cine câștigă merge  în Parlament, iar ceilalți de pe lista națională”, a subliniat premierul.

De asemenea, liderii USL doresc modificarea datei de organizare a alegerilor parlamentare pentru să nu mai existe problemele meteo specifice lunii decembrie.

Ponta i-a acuzat pe cei de la PDL că sunt vinovați pentru mărirea numărului de parlamentari la 550.

„PDL și PPDD nu au câștigat niciun colegiu. Bonusul de parlamentari este acordat PDL și PPDD. Guvernul va transmite către Parlament un proiect de cod electoral, această inflație de looseri de pierzători de colegii pe care aseară i-am văzut cum se lăuda la televizor. Sistemul trebuie schimbat rapid în 2013 pentru a nu se ajunge pe finalul mandatului parlamentar”, a declarat Victor Ponta.

El a adăugat că schimbarea trebuie să survină rapid, la începutul anului 2013, deoarece dacă se ajunge în 2016 va rămâne sistemul „prost” din 2008

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?