Prima pagină » Știri » Andronescu: Din toamnă, vom avea program de master pentru cei care vor lucra la cel mai mare laser

Andronescu: Din toamnă, vom avea program de master pentru cei care vor lucra la cel mai mare laser

Ministerul Educației va aproba, din toamna lui 2013, organizarea unui program de master pentru specialiștii care vor lucra la proiectul celui mai mare laser care va fi construit în România, în cadrul proiectului Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI-NP).

Ministerul Educației va aproba, din toamna lui 2013, organizarea unui program de master pentru specialiștii care vor lucra la proiectul celui mai mare laser care va fi construit în România, în cadrul proiectului Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP).

Anunțul a fost făcut, miercuri, de ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, cu ocazia semnării contractului de finanțare a Proiectului Major Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP) de către Institutul Național de Fizică și Inginerie Nucleară „Horia Hulubei” (IFIN-HH), în calitate de beneficiar, și Autoritatea Națională pentru Cercetare Științifică (ANCS), în calitate de organism intermediar și autoritate contractantă.

Proiectul va fi implementat în cadrul Programului Operațional „Creșterea Competitivității Economice”, Axa 2 cercetare-dezvoltare și inovare, și va fi finanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională.

Comisia Europeană (CE) a aprobat proiectul în integralitatea sa și a acordat, pentru exercițiul financiar 2007-2013, 180 milioane de euro, necesari primei faze a implementării acestuia.

Pentru acest proiect, CE va aloca, în total, 356 milioane de euro, iar Guvernul României, 17 la sută din această sumă, a precizat ministrul Educației.

Proiectul constă înconstrucția unui Centru de Cercetări European, având ca echipamente majore un sistem de lasere de mare putere și un sistem fascicul gamma de mare intensitate, echipamente care ar urma să fie cele mai performante din lume.

Președintele ANT, Tudor Priescaru, a spus că, prin acest proiect, cercetarea din România intră în sfera de excelență exclusivă europeană. „Sperăm ca, pe lângă cercetătorii noștri, să atragem și cercetători străni, ca să putem crea și alte centre de cercetare, cum ar fi Centrul Delta Dunării”, a mai spus Prisecaru, care a precizat că a fost finalizată licitația pentru demararea lucrărilor.

La rândul său, prof. Nicolae Victor Zamfir, director general IFIN-HH și cordonator al proiectului privind laserul, a explicat etapele pe care le-a parcurs această inițiativă din 2006 și până în prezent, perioada 2010-2012 fiind a treia etapă. „Din avansul dat de CE, de 180 de milioane de euro, va fi construită clădirea și va fi realizată echiparea cu cel mai mare laser de mare putere și cu fasciculul gamma de mare intensitate, iar din 2015 vom trece la implementarea părții experimentale”, a explicat Zamfir.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor