Prima pagină » Știri politice » Daniel Constantin, ministrul Agriculturii în GUVERNUL PONTA II. Cât de dator îi este lui Dan Voiculescu

Daniel Constantin, ministrul Agriculturii în GUVERNUL PONTA II. Cât de dator îi este lui Dan Voiculescu

Daniel Constantin, ministrul Agriculturii în GUVERNUL PONTA II. Cât de dator îi este lui Dan Voiculescu
Cel mai tânăr director al unei agenții de plăți din România, cel mai tânăr președinte de partid și cel mai tânăr ministru al Agriculturii. Astfel se prezintă DANIEL CONSTANTIN, 34 de ani, actualul ministru al Agriculturii și totodată nominalizarea premierului pentru același portofoliu în guvernul Ponta II.

Daniel Constantin, șeful PC, va fi în continuare ministru al Agriculturii în Guvernul Ponta II. Cel mai tânăr director al unei agenții de plăți din România, cel mai tânăr președinte de partid și cel mai tânăr ministru al Agriculturii. Astfel se prezintă Daniel Constantin, 34 de ani, actualul ministru al Agriculturii și totodată nominalizarea premierului pentru același portofoliu în guvernul Ponta II.

Constantin a devenit vizibil în urmă cu doi ani ca șef al Conservatorilor, atunci când Dan Voiculescu s-a retras formal din linia întâi a partidului. Mai mult, acesta l-a și impus și susținut pe tânărul care avea să devină lider. S-a speculat că deciziile, mutările și negocierile politice ale PC i-ar aparține lui Voiculescu, Daniel Constantin fiind omul de paie, dar cu potențial având în vedere vârsta sa.

Speculație n-a fost însă datoria pe care actualul și probabil viitorul șef de la Agricultură o are față de Dan Voiculescu, trecută și în declarația de avere pe care liderul conservatorilor a completat-o în 21.05.2012.

Astfel, el a împrumutat de la Voiculescu 295.000 de euro, în două tranșe – în 2007, 100.000 de euro, iar un an mai târziu – 195.000 de euro. Tot în tranșe va plăti și banii, până în 2016, respectiv 2017.

„Alt tip de politician”

„Alt tip de politician, cu o carieră profesională în spate și cu bun simț”, așa cum singur se descrie pe blogul personal, Daniel Constantin este inginer de profesie.

Zootehnist, după diplomă, iar după CV deloc practician. Asta pentru că în 2003 este consilier la Cabinetul secretarului de stat pentru integrare europeană din cadrul Ministerului Agriculturii Pădurilor și Dezvoltării Rurale, și apoi coordonator al Corpului Consilierilor de Integrare Europeană din cadrul aceluaiși minister.

După 2006, an în care îl cunoaște pe Dan Voiculescu, Constantin trece în mediul privat, fiind angajat la firme de consultanță pentru atragerea fondurilor europene. În perioada 2007 – 2009, actualul șef de la Agricultură a lucrat ca evaluator independent la Banca Mondială în cadrul Proiectului Makis, iar între 2008 și 2009 a fost administrator al societății Roadvision și director general al Provom SR.

În 2010 devine șef al Conservatorilor, iar un an mai târziu devine copreședinte al Alianței de Centru Dreapta (ACD) dintre PC și PNL. Mai 2012 avea să-i aducă o nominalizare și ulterior portofoliul de șef la Agricultură, pentru ca șapte luni mai târziu să fie renominalizat pentru același post în guvernul Ponta II.

Căsătorit cu o colegă de liceu, Daniel Constantin are doi copii și un vis: ca, la un moment dat, să aibă propria-i fermă, „cu animale de companie și cai”, după cum scrie pe blogul personal. Până la fermă însă are o casă la Corbeanca, în Ilfov, construită în 2008, pe care o deține împreună cu soția lui, și un teren intravilan de 460 mp.

Anul trecut, Daniel Constantin a încasat 7.776 de lei, din contractual de muncă pe care îl deținea la Event Trade Consulting SRL, potrivit declarației de avere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Artistul celebru care a fost masat de femeile depistate cu lepră la Cluj! Cele două și-au oferit serviciile la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Everest, Chimborazo, Mauna Kea: care este cu adevărat cel mai înalt munte din lume?