Prima pagină » Știri » Poliția face cercetări cu privire la cererea depusă în instanță de pretinsul fiu al lui Nicolaescu

Poliția face cercetări cu privire la cererea depusă în instanță de pretinsul fiu al lui Nicolaescu

Andrei Dumitrescu
Poliția face cercetări cu privire la cererea depusă în instanță de pretinsul fiu al lui Nicolaescu
Secția 14 a Poliției sectorului 4 face cercetări cu privire la cererea depusă la instanță de pretinsul fiu al lui Sergiu Nicolaescu, polițiștii sesizându-se cu privire la un eventual fals, dar și în urma unei înștiințări a lui Vasile Rotaru, al cărui CNP a fost folosit în înregistrarea acțiunii.

Secția 14 a Poliției sectorului 4 face cercetări cu privire la cererea depusă  la instanță de pretinsul fiu al lui Sergiu Nicolaescu, polițiștii sesizându-se cu privire la un eventual fals, dar și în urma unei înștiințări a lui Vasile Rotaru, al cărui CNP a fost folosit în înregistrarea acțiunii.

Ulterior demersurilor de la Secția 14, Poliția Capitalei a anunțat, marți, la ora 12.50, că s-a sesizat din oficiu și face cercetări referitoare la posibila săvârșire a unor infracțiuni de fals în cazul cererii de stabilire a paternității depuse pe 4 ianuarie la Judecătoria sectorului 1 de un bărbat care s-a recomandat drept Vasile Rotaru, fiul nelegitim al lui Sergiu Nicolaescu.

Acesta a depus două acțiuni la Judecătoria sectorului 1 București, în urma cărora instanța a înregistrat, luni, două dosare, unul pentru oprirea procedurii de incinerare a trupului neînsuflețit al regizorului (care are termen de judecată în 5 februarie) și altul pentru stabilirea paternității (cu termen de judecată în 15 mai).

Cererile ar fi fost trimise pe e-mail, în 4 ianuarie, din Germania, cu două zile înainte de incinerarea lui Sergiu Nicolaescu.

La scurt timp, în presă au apărut informații potrivit cărora Codul Numeric Personal (CNP) din cererile trimise instanței aparține unui fost jurnalist sportiv, Vasile Rotaru.

Astfel, în urma amplei mediatizări a cazului, Secția 14 a Poliției sectorului 4 București s-a autosesizat marți dimineață în cazul acțiunii depuse la Judecătoria Sectorului 1, instanță care are sediul în acest sector, loc unde s-ar fi comis infracțiunea.

Totodată, poliția a primit o înștiințare din partea lui Vasile Rotaru, care a precizat că nu a depus el cele două acțiuni la judecătorie pe 4 ianuarie, înaintând și acte.

Poliția urmează să ia număr unic de înregistrare al cazului la Parchetul Judecătoriei sectorului 4 București.

La primul termen de judecată, în procesul privind stabilirea paternității, instanța Judecătoriei sectorului 1 a stabilit calitatea procesuală a persoanei care a deschis acțiunea, iar în cazul în care se constată că reclamantul este o altă persoană decât cea care s-a recomandat a fi, dosarul se va suspenda.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron