Prima pagină » Știri » Serghei Gribenco, cercetat în cazul dublului asasinat din Brașov, dar condamnat pentru înșelăciune, a fost eliberat condiționat din Penitenciarul Codlea

Serghei Gribenco, cercetat în cazul dublului asasinat din Brașov, dar condamnat pentru înșelăciune, a fost eliberat condiționat din Penitenciarul Codlea

Serghei Gribenco, cercetat în cazul dublului asasinat din Brașov, dar condamnat pentru înșelăciune, a fost eliberat condiționat din Penitenciarul Codlea
Cetățeanul moldovean Serghei Gribenco, care a fost cercetat în cazul dublului asasinat de la o casă de schimb valutar din Brașov, caz rămas până în prezent cu autor necunoscut, a fost eliberat condiționat din Penitenciarul Codlea, după ce a ispășit două treimi dintr-o pedeapsă pentru înșelăciune.

Cetățeanul moldovean Serghei Gribenco, care a fost cercetat în cazul dublului asasinat de la o casă de schimb valutar din Brașov, caz rămas până în prezent cu autor necunoscut, a fost eliberat condiționat din Penitenciarul Codlea, după ce a ispășit două treimi dintr-o pedeapsă pentru înșelăciune.

Potrivit lui Dan Rusu, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Codlea, Gribenco a fost pus în liberate în 17 ianuarie, în urma unei decizii definitive a Tribunalului Brașov.

Serghei Gribenco a fost condamnat la cinci ani și jumătate pentru înșelăciune și a fost încarcerat în 2009. El a ispășit două treimi din pedeapsă, iar conform legii a avut dreptul să ceară eliberarea condiționată.

„A fost audiat de comisia de eliberare condiționată a Penitenciarului Codlea în 6 noiembrie 2012. Comisia a hotărât atunci amânarea și reaudierea lui pentru data de 5 martie 2013. Dar, conform legii, a avut dreptul să ceară în instanță eliberarea condiționată. El a ispășit 1.352 de zile din pedeapsă și a câștigat o zi pentru munca prestată”, a spus Rusu pentru corespondentul MEDIAFAX.

Cetățeanul moldovean Serghei Gribenco a cerut eliberarea condiționată în instanță, iar în 13 noiembrie 2012 Judecătoria Brașov i-a admis cererea și a dispus eliberarea lui condiționată. Procurorii de pe lângă Judecătoria Brașov au făcut recurs la decizie, iar în 17 ianuarie Tribunalul Brașov a respins recursul.

„Respinge, ca neîntemeiat, recursul formulat de catre Parchetul de pe lângă Judecătoria Brașov. Dispune punerea de îndată în libertate condiționată a condamnatului Serghei Gribenco dacă nu este arestat în altă cauză. Definitivă”, se arată în sentința Tribunalului Brașov.

Serghei Gribenco a fost dat în urmărire națională și internațională în 2005 pentru să se sustrăgea executării unei pedepse de cinci ani și șase luni de închisoare pentru furt și înșelăciune, cu un prejudiciu de 230 de milioane de lei.

Gribenco are 36 de ani, cetățenie română și moldoveană, el fiind condamnat în decembrie 2004 de Curtea de Apel Cluj la închisoare pentru fraudarea societăților Wolf Oil Corporation, Silcotub, Argeșana, Gama și Daniele Trading Com, prejudiciul produs fiind stabilit la 230 de milioane de lei. Acesta
apare cu ultimul domiciliu în Cluj-Napoca.

El a fost încarcerat în februarie 2009, fiind atunci suspect principal în cazul dublei crime de la o casă de schimb valutar din Brașov, însă ulterior procurorii nu au putut demonstra că acesta este autorul crimei, deoarece expertiza medico-legală privind ADN-ul lui Serghei Gribenco nu a confirmat prezența acestuia la locul atacului armat din 29 ianuarie 2009 de la casa de schimb valutar Candy SRL din Brașov.

În urma jafului armat din 29 ianuarie 2009 de la casa de schimb valutar din Brașov două persoane au murit și o alta a fost rănită.

Până în prezent, dosarul asasinatului de la casa de schimb valutar a rămas cu autor necunoscut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Istoria migrației umane, rescrisă cu o nouă descoperire