Prima pagină » Știri » Primăria Iași a găsit o metodă inedită pentru rezolvarea problemei gropilor

Primăria Iași a găsit o metodă inedită pentru rezolvarea problemei gropilor

Știri
Primăria Iași a găsit o metodă inedită pentru rezolvarea problemei gropilor
Autoritățile ieșene au găsit o metodă inedită pentru a rezolva problema gropilor din oraș, și anume "decaparea" asfaltului dintre gropile apărute una lângă alta, astfel încât să existe o singură groapă, reprezentanții municipalității susținând că în acest fel se va circula mai bine.

Autoritățile ieșene au găsit o metodă inedită pentru a rezolva problema gropilor din oraș, și anume „decaparea” asfaltului dintre gropile apărute una lângă alta, astfel încât să existe o singură groapă, reprezentanții municipalității susținând că în acest fel se va circula mai bine.

Viceprimarul Iașiului, Mihai Chirica, a declarat presei, vineri, că pe străzile unde sunt gropi una lângă alta se va decapa asfaltul pe o suprafață mai mare, astfel încât să existe o singură groapă, urmând ca asfaltul să fie turnat atunci când condițiile meteorologice vor permite acest lucru, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Chirica a explicat că, în acest fel, șoferii se vor confrunta cu mai puține gropi și „vor scăpa de zguiduiturile dese”.

„Acolo unde-s gropi dese, una lângă alta, am decis să nu mai punem plombă lângă plombă. Vom decapa pe o suprafață mare, astfel că nu calci din groapă în groapă, ci ai trecut printr-o zonă care a fost decapată”, a declarat viceprimarul Iașiului.

El a spus că operațiunea a început deja în mai multe zone ale orașului.

„Peste tot unde se vede o desime mare se trece la decapare totală”, a afirmat viceprimarul Mihai Chirica.

El a precizat că se va trece la asfaltarea gropilor „mari” atunci când condițiile meteorologice vor permite acest lucru.

În urmă cu două săptămâni, echipe din subordinea Primăriei ieșene au turnat asfalt în gropile apărute pe mai multe artere principale din oraș, plombele rezistând însă doar 24 de ore.

Șoferii din Iași, în special taximetriștii, au reclamat în ultima perioadă calitatea precară a drumurilor din municipiu.

Reprezentanții Primăriei Iași susțin că înmulțirea gropilor se datorează variațiilor repetate de temperatură, fenomenul de îngheț – dezgheț afectând calitatea asfaltului, în special pe străzile care nu au mai fost refăcute de câțiva ani.

Florin Ghețău, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
Andreea Ibacka, declarații bulversante despre violența conjugală: 'Există viață după abuz. Nicio femeie nu merită să trăiască în frică'
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta Laura Cosoi pentru plăcinta cu brânză dulce și foietaj: „Iese foarte bună”. E un desert simplu pe care vedeta îl prepară acasă
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
Cum arată Conchita Wurst, la 12 ani după Eurovision. 'Femeia cu barbă', de nerecunoscut! 😲
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Cine a fost primul matematician din istorie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ce se va întâmpla cu Europa în noua ordine mondială?