Prima pagină » Magazin » Criză de citostatice pentru leucemie la Clinica de Hematologie și Transplant Medular din Târgu Mureș

Criză de citostatice pentru leucemie la Clinica de Hematologie și Transplant Medular din Târgu Mureș

Criză de citostatice pentru leucemie la Clinica de Hematologie și Transplant Medular din Târgu Mureș

Șeful Clinicii de Hematologie și Transplant Medular din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență din Târgu Mureș, Benedek Istvan, afirmă că șapte-opt citostatice de bază pentru leucemie, dar și altele folosite la transplant „lipsesc cu desăvârșire” de la unitatea medicală.

Șeful Clinicii de Hematologie și Transplant Medular din Târgu Mureș, Benedek Istvan, a declarat, joi, că, deși Guvernul a alocat o sumă mare pentru achiziționarea de medicamente, în prezent șapte-opt citostatice de bază pentru leucemie, dar și altele folosite la transplant „lipsesc cu desăvârșire” de la unitatea medicală, iar problema va fi semnalată de specialiștii clinicii la Congresul Internațional de Transplant care va avea loc la Londra în aprilie, pentru a se interveni „la Bruxelles, dacă se poate”, transmite corespondentul Mediafax.

„Lipsesc acele medicamente care ar fi absolut necesare. Am încercat să aducem medicamente din afara țării, dar nu merge. Guvernul a alocat o sumă mare pentru achiziționarea de medicamente, dar și la ora actuală lipsesc o serie de medicamente absolut necesare pentru tratamentul acestor bolnavi, pe care nu îi ții în viață, ci poți să-i vindeci. Să fie clar treaba asta pentru toată lumea, dacă ai la dispoziție condiții și medicamente poți să-l vindeci, altfel îl pierzi pe bolnav. Sunt o serie de medicamente, sunt vreo șapte-opt citostatice de bază – Endoxanul, Bleomicina și altele care lipsesc cu desăvârșire și bolnavii încearcă prin rude să facă rost din țările vecine. La transplant lipsesc Melphalanul și BCNU, un alt un citostatic absolut necesar, dar care trebuie să-l procure aparținătorii”, a declarat Benedek.

El a adăugat că centrul pe care îl conduce semnează pentru plecarea pacienților în străinătate, unde tratamentul costă de câteva ori mai mult ca în România.

Potrivit datelor oferite de Benedek, la clinică vin, anual, aproximativ de 2.000 de persoane pentru consultații, în timp ce aproximativ 800 se internează „de zi” și 1.200 pentru tratament. De-a lungul timpului, aici au fost vindecați de leucemie peste 40 de oameni.

El a precizat că, în prezent, aici lucrează trei medici specialiști și tot atâția rezidenți și că ar fi nevoie de o dublare a numărului acestora.

Potrivit lui Benedek, o altă necesitate se referă la activitatea de transplant, mai exact la un registru național pentru transplant, în care să se regăsească posibili donatori cu histocompatibilitate făcută, pentru a putea primi celula stem și de la alte persoane în afara rudelor.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu