Prima pagină » Știri externe » Diamantele furate la Bruxelles valorează 50 de milioane de dolari, anunță reprezentantul sectorului

Diamantele furate la Bruxelles valorează 50 de milioane de dolari, anunță reprezentantul sectorului

Diamantele furate la Bruxelles valorează 50 de milioane de dolari, anunță reprezentantul sectorului
Valoarea diamantelor furate luni seara într-un atac asupra unui furgon aparținând companiei Brink's pe aeroportul din Bruxelles se ridică la 50 de milioane de dolari (aproximativ 37 de milioane de euro), a anunțat marți Antwerp World Diamond Centre, care reprezintă sectorul în oraș, relatează AFP.

Valoarea diamantelor furate luni seara într-un atac asupra unui furgon aparținând companiei Brink’s pe aeroportul din Bruxelles se ridică la 50 de milioane de dolari (aproximativ 37 de milioane de euro), a anunțat marți Antwerp World Diamond Centre, care reprezintă sectorul în oraș, relatează AFP.

„Este vorba despre diamante brute și tăiate provenind din Antwerpen cu destinația Zurich, în Elveția”, a declarat pentru AFP o purtătoare de cuvânt, care a vorbit despre „unul dintre cele mai mari jafuri” de diamante de până acum.

Ea nu a dorit să precizeze identitatea furnizorilor și cumpărătorilor acestor pietre prețioase.

Televiziunea publică flamandă VRT a evocat anterior un „pot” în valoare de 350 de milioane de euro.

Furgonul a fost atacat de către bărbați puternic înarmați care, în afară de diamante, ar mai fi luat aur, potrivit presei locale.

Infractorii au atacat un transport de valori organizat de către firma Brink’s, ai cărei agenți tocmai încărcau un avion aparținând companiei elvețiene Swiss.

„Putem să confirmăm că la ora locală 19.47 (20.47, ora României), indivizi înarmați au pătruns în incinta aeroportului, la bordul a două vehicule care au trecut de perimetrul de securitate”, a anunțat Brussels Airport.

Parchetul Bruxelles, care a confirmat atacul, urma să ofere informații suplimentare marți dimineața.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Maia, fiica lui Teo Trandafir. Cum arată tânăra la 21 de ani: „Suntem una singură”!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un Mercedes lăsat în service „s-a plimbat” pe la două baruri înainte de a fi oprit de proprietară. Poliția a intervenit
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O descoperire arheologică de importanță excepțională a fost făcută sub străzile orașului Frankfurt