Prima pagină » Știri » Anchetă la un spital militar după o petrecere cu directorul și angajate în ipostaze indecente. FOTO

Anchetă la un spital militar după o petrecere cu directorul și angajate în ipostaze indecente. FOTO

Ministrul Apărării, Mircea Dușa, a dispus un control la Spitalul Militar din Focșani, după ce în presă au apărut imagini de la o petrecere dintr-un birou al instituției, la care ia parte și comandantul unității, Constantin Adochiței, în fotografii apărând și o tanără în ipostaze indecente.

Mai multe imagini de la o petrecere organizată într-un birou al Spitalului Militar din Focșani au fost difuzate în presă, în fotografii apărând comandantul unității medicale, Constantin Adochiței, și alți trei bărbați – purtătorul de cuvânt al spitalului, Sorin Ivan, directorul economic al unității și farmacistul spitalului.

În imagini apar și două tinere îmbrăcate sumar, una dintre ele, angajată a Biroului Resurse Umane, fiind fotografiată în diverse ipostaze indecente, pe scaunele și mesele din birou. În imagini se poate vedea cum tânăra este dezbrăcată de colega sa până la sutien, iar la un moment dat aceeași angajată folosește un pistol pe care îl îndreaptă spre comandantul spitalului. De asemenea, într-una dintre fotografii comandantul spitalului apare punându-i tinerei la gât o cravată roșie.

Ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, a declarat, luni dimineață, pentru MEDIAFAX, că a dispus declanșarea unui control în acest caz.

„Am înțeles că acțiunea s-a petrecut cu ceva timp în urmă și se cunoștea acest subiect. Eu acum am aflat despre el și am decis să trimit acolo un control pentru a vedea ce se întâmplă. Imediat ce am luat la cunoștință, l-am chemat pe directorul Direcției Medicale din minister si am dispus un control. Ancheta va merge foarte repede, până mâine sau poimâine voi avea rezultatul și voi lua și măsuri”, a spus Mircea Dușa.

El a mai spus că nu este de acord „ca într-o instituție militară să se întâmple așa ceva”.

„Sigur că asemenea evenimente nu se pot petrece într-un spital militar, mai ales că orice instituție militară este caracterizată de onoare, de disciplină, de rigoare. Nu pot să accept asemenea lucruri și, de aceea, după ce această informație a apărut pe posturile de televiziune, chiar dacă am înțeles că este un eveniment care s-a petrecut cu mult timp în urmă, nu pot să accept acest lucru”, a mai declarat Mircea Dușa pentru MEDIAFAX.

Comandantul Spitalului Militar din Focșani, Constantin Adochiței, care apare în imaginile de la petrecere, este medic primar chirurgie generală și medic specialist obstetrică-ginecologie.

În 2008, Constantin Adochiței a fost cercetat pentru luare de mită, procurorii Parchetului Militar Bacău deschizând un dosar penal pe numele acestuia după ce o pacientă a reclamat că medicul i-a cerut 500 de lei pentru o intervenție chirurgicală. De asemenea, medicul a fost cercetat și pentru malpraxis, după ce pacienta, Neacșa Ifrim, în vârstă de 58 de ani, din localitatea Vârteșcoiu, a reclamat că nu a reușit intervenția chirugicală la care a fost supusă.

La acel moment, Constantin Adochiței spunea că toții medicii primesc „atenții” de la pacienți: „Se iau constant atenții de la pacienții mulțumiți de operații, toți colegii mei fac asta”.

Constantin Adochiței se află la conducerea Spitalului Militar Focșani din anul 2011.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă marea înfrângere a lui Trump la „CCR-ul american”
Digi24
VIDEO Cum a primit moneda românească denumirea de „leu”. Trebuia inițial să se numească „român”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina
Mediafax
Imaginile din satelit arată că Iranul se pregătește de războiul cu SUA
Click
Cât au ajuns să coste două nopți de cazare la pensiunea Andreei Esca, la începutul lunii martie. Nu oricine își permite
Digi24
Ce cred ucrainenii despre noua rachetă de croazieră românească Sahara, prevăzută cu Nemesis AI: „Singurul proiect cunoscut publicului”
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania. Împăratul Wilhelm al II-lea: „Relațiile s-au încheiat pentru totdeauna!”