Prima pagină » Știri » Polițist din Vâlcea, arestat preventiv pentru luare de mită și abuz în serviciu

Polițist din Vâlcea, arestat preventiv pentru luare de mită și abuz în serviciu

Polițist din Vâlcea, arestat preventiv pentru luare de mită și abuz în serviciu
Un polițist din județul Vâlcea a fost arestat preventiv, vineri, pentru luare de mită, trafic de influență și abuz în serviciu, fiind acuzat că, timp de un an, a atașat mai multe dovezi de plată falsificate la dosarele de înmatriculare, provocând un prejudiciu de 240.000 lei bugetului de stat.

Un polițist din județul Vâlcea a fost arestat preventiv, vineri, pentru luare de mită, trafic de influență și abuz în serviciu, fiind acuzat că, timp de un an, a atașat mai multe dovezi de plată falsificate la dosarele de înmatriculare, provocând un prejudiciu de 240.000 lei bugetului de stat.

Potrivit reprezentanților Parchetului Tribunalului Vâlcea, probatoriul administrat în cauză până în acest moment al urmăririi penale arată că, în perioada 2011-2012, Dan Liviu Dumitru, polițist la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Vâlcea, a realizat mai multe operațiuni de înmatriculare a unor autovehicule prin încălcarea dispozițiilor legale privind taxa de poluare, provocând un prejudiciu de aproximativ 240.000 lei bugetului de stat, prin atașarea mai multor dovezi de plată falsificate la dosarele de înmatriculare.

„De asemenea, a exercitat acțiuni de inducere în eroare asupra părților vătămate, cauzând un prejudiciu de circa 100.000 de lei. În cursul anului 2012, inculpatul a pretins și primit bani în legătură cu îndeplinirea necorespunzătoare a atribuțiilor de serviciu, respectiv în schimbul traficării influenței sale asupra altor funcționari din cadrul RAR”, se arată într-un comunicat al Parchetului Tribunalului Vâlcea.

Inițial, polițistul a fost reținut, iar magistrații Tribunalului Vâlcea și-au însușit propunerea procurorilor și au dispus arestarea preventivă a acestuia, sub acuzațiile de luare de mită, trafic de influență, abuz în serviciu contra intereselor publice, înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.

Cercetările au fost făcute în colaborare cu ofițeri ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Vâlcea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Fostul președinte al unei țări a fost condamnat la moarte