Prima pagină » Magazin » RCS&RDS, în conflict cu Primăria București. Cablurile operatorului ar putea fi tăiate. Unii clienți, victime colaterale

RCS&RDS, în conflict cu Primăria București. Cablurile operatorului ar putea fi tăiate. Unii clienți, victime colaterale

RCS&RDS, în conflict cu Primăria București. Cablurile operatorului ar putea fi tăiate. Unii clienți, victime colaterale
Măsura va fi aplicată în următoarele....

Cablurile de transmisie a semnalului ale companiei RCS&RDS ar putea fi tăiate de autorități, în urma unor modificări a legislației, relatează televiziunile de știri.

ZIUA PĂMÂNTULUI 2013, sărbătorită în România: ce fac de ZIUA PĂMÂNTULUI 2013 elevii din Tulcea. ZIUA PĂMÂNTULUI, motiv de sărbătoare și pentru Google. VIDEO

70% din infrastructura operatorului este amplasată ilegal, RCS&RDS neavând avizele necesare pentru sutele de kilometri de cabluri agățate în prezent pe stâlpii companiilor de electricitate.

Potrivit Electrica Muntenia Nord, compania folosește ilegal drept suport aproximativ 100.000 de stâlpi.

Cum noua legislație prevede mutarea tuturor cablurilor aeriene în subteran, compania ar trebui să investească milioane de euro într-o astfel de operațiune. Acest lucru este însă aproape imposibil pentru operatorul ale cărui datorii însumează peste 800 de milioane de euro.

În acest context, RCS&RDS ar avea nevoie de o refinanțare, însă până în prezent nicio instituție bancară nu și-a manifestat public disponibilitatea de a credita compania.

Pe de altă parte, Primăria Municipiului București început deja să destructureze diversele rețele de cabluri amplasate ilegal.

LOTO – LOTO 6/49. Numerele extrase pe 21 aprilie. Premiul cel mare la LOTO 6/49, de 5,8 milioane de euro, nu a fost câștigat

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Coiful dacic de la Coțofenești a fost găsit! Informații de ultimă oră din Olanda
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Virusurile își ascultă reciproc conversațiile și uneori primesc informații false