Prima pagină » Știri » Percheziții la persoane suspectate de cămătărie și șantaj care acționau în județul Hunedoara

Percheziții la persoane suspectate de cămătărie și șantaj care acționau în județul Hunedoara

Percheziții la persoane suspectate de cămătărie și șantaj care acționau în județul Hunedoara
Procurorii DIICOT fac, joi, șapte percheziții la locuințele membrilor unei grupări suspectate de cămătărie, șantaj și înșelăciune, după ce ar fi acordat împrumuturi unor persoane din mediul de afaceri din județul Hunedoara, pentru care ar fi perceput dobândi lunare între 10 și 20 la sută.

Procurorii DIICOT fac, joi, șapte percheziții la locuințele membrilor unei grupări suspectate de cămătărie, șantaj și înșelăciune, după ce ar fi acordat împrumuturi unor persoane din mediul de afaceri din județul Hunedoara, pentru care ar fi perceput dobândi lunare între 10 și 20 la sută. 

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) – Serviciul Teritorial Alba-Iulia, împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul IPJ Alba, au destructurat un grup infracțional organizat, constituit din nouă persoane, suspectat de infracțiuni cu violență.

Liderul grupării a fost identificat ca fiind Constantin Cristian Litera, în vârstă de 36 de ani, din municipiul Deva, a precizat DIICOT într-un comunicat de presă.

„În fapt, se reține că, în cursul anului 2011, membrii grupării au acționat în principal pe raza județului Hunedoara, în scopul obținerii unor beneficii financiare substanțiale din acordarea unor împrumuturi cu camătă unor persoane din mediul de afaceri local și perceperea unor dobânzi lunare de 10 – 20%, precum și recuperarea prin violență a sumelor de bani pretinse de către învinuiți”, potrivit procurorilor DIICOT.

Unele victime au fost obligate să muncească în Libia, iar banii obținute au fost predați liderului grupării, în contul sumelor împrumutate.

Membrii grupării sunt suspectați și că ar fi indus în eroare și ar fi prejudiciat firme de asigurări, prin simularea producerii unor accidente de circulație și încasarea frauduloasă a primelor de asigurare.

Procurorii DIICOT au identificat până în prezent opt victime, prejudiciul produs de membrii grupării fiind estimat la peste 800.000 de euro.

Membrii grupării sunt suspectați de cămătărie, șantaj, înșelăciune cu consecințe deosebit de grave și trafic de persoane.

La finalul perchezițiilor vor fi duse la audieri, la sediul DIICOT – Serviciul Teritorial Alba-Iulia, 14 de persoane.

Acțiunea a fost efectuată cu sprijinul ofițerilor de poliție judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba și cu suportul tehnic al SRI și DIPI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur