Prima pagină » Știri politice » Băsescu îi cedează lui Ponta scaunul de la Consiliul European pe 22 mai: „Eu nu sunt binevoitor cu nimeni. E un semn de încredere”

Băsescu îi cedează lui Ponta scaunul de la Consiliul European pe 22 mai: „Eu nu sunt binevoitor cu nimeni. E un semn de încredere”

Băsescu îi cedează lui Ponta scaunul de la Consiliul European pe 22 mai:

După conflictul de anul trecut legat de reprezentarea României la Consiliul European, președintele Traian Băsescu îi cedează locul pe 22 mai, la summitul informal al șefilor de stat și de Guvern, premierului Victor Ponta.

EUROVISION 2013. LIVE: Cezar Ouatu în semifinala EUROVISION. EXCLUSIV: Mesajul către românii care i-au întors spatele

EUROVISION 2013. Lista țărilor calificate în FINALĂ. Cu cine concurează CEZAR OUATU în semifinala 2. „Mă simt câștigător”

Motivul este acela că subiectul principal al întâlnirii este legat de energie. În plus, reuniunile informale ale Consiliului European nu se finalizează cu decizii scrise.

„Am decis ca pe 22 mai să participe primul-ministru, în baza unui mandat pe care i-l voi da. Astăzi Bogdan Mănoiu, consilierul meu, a început să lucreze la mandat”, a anunțat astăzi șeful statului.

Băsescu spune că „nu va fi neapărat o practică” participarea primului-ministru și că a decis mandatarea lui Ponta întruc\t „este un Consiliu scurt, se face poza de familie, se face dineul și în timpul acesta se discută”.

„Eu nu sunt binevoitor cu nimeni. E un semn de încredere”, s-a justificat șeful statului.

În plus, Băsescu a susținut că un argument care a contat în decizia sa a fost răzgândirea lui Ponta în privința explorării și exploatării gazelor de șist. „Cred că poate susține punctul de vedere al României. Și dacă discutăm de energie, având în vedere că a fost de acord și domnia sa cu explorarea și exploatarea gazelor de șist, cred că acest punct de vedere trebuie susținut la Bruxelles”, a arătat președintele.

Premierul Victor Ponta a declarat că va merge la Consiliul European de pe 22 mai și că oamenii săi țin legătura și își coordonează poziția cu Președinția României, prin consilierul prezidențial Bogdan Mănoiu.

„Sunt subiecte foarte grele și aș vrea ca România să nu fie spectator, ci să aibă o poziție argumentată”, a spus premierul Ponta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un dinozaur gigant ar putea schimba tot ce știm despre titanii din Jurasic