Prima pagină » Magazin » TIFF vine la București, între 11 și 17 iunie

TIFF vine la București, între 11 și 17 iunie

Cele mai bune pelicule prezentate la Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), care a avut loc la Cluj-Napoca, între 31 mai și 9 iunie, vor fi proiectate la București, între 11 și 17 iunie, la Grand Cinema Digiplex, informează un comunicat remis MEDIAFAX.

Cele mai bune pelicule prezentate la Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), care a avut loc la Cluj-Napoca, între 31 mai și 9 iunie, vor fi proiectate la București, între 11 și 17 iunie, la Grand Cinema Digiplex, informează un comunicat remis MEDIAFAX.

O experiență cinematografică inedită este oferită de „Blancanieves/ Albă ca Zăpada”, în regia lui Pablo Berger, o reinterpretare stilizată a basmului fraților Grimm, cu mijloacele cinema-ului de la începutul secolului XX. „Blancanieves” a fost propunerea Spaniei la Oscarul pentru cel mai bun film străin și a câștigat recent zece premii Goya – trofeele industriei de cinema spaniole. Al doilea lungmetraj al lui Pablo Berger a obținut, totodată, premiul juriului și premiul pentru cea mai bună actriță (Macarena García) la Festivalul Internațional de Film de la San Sebastián.

Câștigătorul Trofeului Transilvania 2013 și al premiului pentru imagine, „Corabia lui Tezeu/ Ship of Theseus”, în regia lui Anand Gandhi, este un alt titlu ce va putea fi urmărit la TIFF București. Un film ambițios și complex, „Corabia lui Tezeu” este o meditație despre identitate, dreptate, frumusețe, moarte, prin intermediul a trei povești aparent disparate și a trei personaje: un fotograf experimental, un călugăr și un agent la bursă.

Elogiat de critici și premiat cu Oscarul pentru documentar, „În căutarea lui Sugar Man/ Searching for Sugar Man”, în regia lui Malik Bendjelloul, este povestea emoționantă a muzicianului Sixto Rodriguez, care a influențat, fără să știe, o generație întreagă, în anii 60. După acest film, muzica sa a fost redescoperită.

Atașant și surprinzător, „Prince Avalanche” – filmat în secret, la cererea regizorului David Gordon Green – este povestea prieteniei dintre doi bărbați care își petrec vara împreună, departe de fete și petreceri, vopsind marcajele pe un pustiu și interminabil drum de țară. Filmul a fost premiat cu Ursul de Argint pentru regie la Festivalul de la Berlin.

Pe 17 iunie, de la ora 20.00, publicul va avea parte de o proiecție specială a documentarului „Samsara” (regia: Ron Fricke), în prezența Stefaniei Magidson, soția producătorului filmului și președintele Fundației Blue Heron, și a lui Tudor Giurgiu, directorul festivalului. Filmat de-a lungul a cinci ani și în 25 de țări, „Samsara” poartă spectatorii spre pământuri sacre, zone calamitate, situri industriale și minuni ale naturii. Zgârcit cu dialogul și textul descriptiv, documentarul încurajează interpretarea foarte personală a privitorului inspirat de imaginile și muzica ce aduc laolaltă anticul și modernul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile