Prima pagină » Știri » Stenograme cu Mircea Băsescu în dosarul Portul Constanța: „Ne faceți nouă un serviciu pentru că nu se poate fura // Da. Asta e o problemă”

Stenograme cu Mircea Băsescu în dosarul Portul Constanța: „Ne faceți nouă un serviciu pentru că nu se poate fura // Da. Asta e o problemă”

Stenograme cu Mircea Băsescu în dosarul Portul Constanța:
În dosarul Portul Constanța, procurorii au inserat și o stenogramă în care fratele președintelui Băsescu, Mircea Băsescu vorbește cu fostul secretar general al MAI, Laurențiu Mironescu. În finalul discuției, Laurențiu Mironescu se plânge că în România nu se mai poate fura.

În dosarul Portul Constanța, procurorii au inserat și o stenogramă în care fratele președintelui Băsescu, Mircea Băsescu vorbește cu fostul secretar general al MAI, Laurențiu Mironescu. În finalul discuției, Laurențiu Mironescu se plânge că în România nu se mai poate fura.

În acest dosar fostul secretar general al MAI Laurențiu Mironescu, senatorul Mircea Banias, Eugen Bogatu, fost director al Direcției Domenii Portuare din cadrul Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța și  alte 36 de persoane, inspectori vamali, intermediari și reprezentanți ai unor firme, au fost trimiși în judecată de procurorii anticorupție. Aceștia au fost acuzați de constituirea unui grup infracțional care controla activitățile de import-export din cadrul Direcției regionale vamale Constanța, prin perceperea unor sume de bani pentru procesarea vamală a mărfurilor, indiferent dacă erau introduse licit sau ilicit.

În ziua de 09.05.2011 la ora 17:21 Laurențiu Mironescu îl sună pe un bărbat, identificat ca fiind Mircea Băsescu

Mircea Băsescu: Alooo!
Laurențiu Mironescu: Am onoarea, am onoarea! Ce faceți domnu comandant?
Mircea Băsescu: Domne, e unii care muncește, domne! Nu e la…, stat, la stat ăștia cu statul (se amuză n.l.)
Laurențiu Mironescu: Noi muncim, noi muncim… Șefu , cum e? A început să se livreze?
Mircea Băsescu: Ăăăă, nu știu sigur, dar în orice caz, a fost un… A, da! Mi se pare că a făcut ș-o  comandă.
Laurențiu Mironescu: Da, da, da, 10000 pe săptămână sau nu știu, deocamdată, da…. încet-încet o să… o să mai… rezolvăm subiectul.
Mircea Băsescu: Da. În orice caz a fost domnul ăla aicea.
Laurențiu Mironescu: Da? Îhm.
Mircea Băescu: I-am arătat omului ce facem, cum facem, nu știu ce. Nu, m-am înțeles bine cu el.
Laurențiu Mironescu: Bun, acuma noi o să facem pârtie pe subiectul ăsta și după aia o să vedem și pe la minister vecine.
Mircea Băsescu: Vecine, da.
Laurențiu Mironescu: Domne să știți că… cum să zic eu ne faceți nouă un serviciu pentru că nu se poate fura.
Mircea Băsescu: Da, asta e o problemă.
Laurențiu Mironescu: Da, știți? (se amuză și el n.l) Și în țara asta… În țara asta e principalul lucru care tre să-l fac. Da… Asta-i situația, asta-i situația. Bine domnu comandant, mă bucur că v-am auzit. Numai bine, să trăiți!
Mircea Băsescu: Și eu! La revedere!
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cristian Socol: Economia României s-a prăbușit. Suntem în recesiune profundă? Ce stă în spatele cifrelor statistice?
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Nicușor Dan, mesaj după intrarea României în recesiune tehnică: „Nu e ceva ce descoperim acum. Economia României încetinește de patru ani, în ciuda unor deficite imense”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Video / Primele imagini cu mașina care a ars ca o torță. O femeie a murit, șoferul în stare gravă
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Peștii ar putea ascunde secretul pentru o alternativă sustenabilă la ambalarea alimentelor