Prima pagină » Știri » Stenograme cu Mircea Băsescu în dosarul Portul Constanța: „Ne faceți nouă un serviciu pentru că nu se poate fura // Da. Asta e o problemă”

Stenograme cu Mircea Băsescu în dosarul Portul Constanța: „Ne faceți nouă un serviciu pentru că nu se poate fura // Da. Asta e o problemă”

Stenograme cu Mircea Băsescu în dosarul Portul Constanța:
În dosarul Portul Constanța, procurorii au inserat și o stenogramă în care fratele președintelui Băsescu, Mircea Băsescu vorbește cu fostul secretar general al MAI, Laurențiu Mironescu. În finalul discuției, Laurențiu Mironescu se plânge că în România nu se mai poate fura.

În dosarul Portul Constanța, procurorii au inserat și o stenogramă în care fratele președintelui Băsescu, Mircea Băsescu vorbește cu fostul secretar general al MAI, Laurențiu Mironescu. În finalul discuției, Laurențiu Mironescu se plânge că în România nu se mai poate fura.

În acest dosar fostul secretar general al MAI Laurențiu Mironescu, senatorul Mircea Banias, Eugen Bogatu, fost director al Direcției Domenii Portuare din cadrul Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța și  alte 36 de persoane, inspectori vamali, intermediari și reprezentanți ai unor firme, au fost trimiși în judecată de procurorii anticorupție. Aceștia au fost acuzați de constituirea unui grup infracțional care controla activitățile de import-export din cadrul Direcției regionale vamale Constanța, prin perceperea unor sume de bani pentru procesarea vamală a mărfurilor, indiferent dacă erau introduse licit sau ilicit.

În ziua de 09.05.2011 la ora 17:21 Laurențiu Mironescu îl sună pe un bărbat, identificat ca fiind Mircea Băsescu

Mircea Băsescu: Alooo!
Laurențiu Mironescu: Am onoarea, am onoarea! Ce faceți domnu comandant?
Mircea Băsescu: Domne, e unii care muncește, domne! Nu e la…, stat, la stat ăștia cu statul (se amuză n.l.)
Laurențiu Mironescu: Noi muncim, noi muncim… Șefu , cum e? A început să se livreze?
Mircea Băsescu: Ăăăă, nu știu sigur, dar în orice caz, a fost un… A, da! Mi se pare că a făcut ș-o  comandă.
Laurențiu Mironescu: Da, da, da, 10000 pe săptămână sau nu știu, deocamdată, da…. încet-încet o să… o să mai… rezolvăm subiectul.
Mircea Băsescu: Da. În orice caz a fost domnul ăla aicea.
Laurențiu Mironescu: Da? Îhm.
Mircea Băescu: I-am arătat omului ce facem, cum facem, nu știu ce. Nu, m-am înțeles bine cu el.
Laurențiu Mironescu: Bun, acuma noi o să facem pârtie pe subiectul ăsta și după aia o să vedem și pe la minister vecine.
Mircea Băsescu: Vecine, da.
Laurențiu Mironescu: Domne să știți că… cum să zic eu ne faceți nouă un serviciu pentru că nu se poate fura.
Mircea Băsescu: Da, asta e o problemă.
Laurențiu Mironescu: Da, știți? (se amuză și el n.l) Și în țara asta… În țara asta e principalul lucru care tre să-l fac. Da… Asta-i situația, asta-i situația. Bine domnu comandant, mă bucur că v-am auzit. Numai bine, să trăiți!
Mircea Băsescu: Și eu! La revedere!
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Milioane de produse de pe SHEIN și Temu, mai scumpe în Uniunea Europeană