Prima pagină » Economic » FrieslandCampina susține că informațiile privind închiderea fabricii de la Cluj sunt speculații

FrieslandCampina susține că informațiile privind închiderea fabricii de la Cluj sunt speculații

FrieslandCampina susține că informațiile privind închiderea fabricii de la Cluj sunt speculații
Informațiile despre închiderea fabricii FrieslandCampina din Cluj sunt speculații, iar o decizie privind relocarea producției în altă unitate a companiei nu a fost luată, a declarat pentru MEDIAFAX Cornel Caramizaru, director de vânzări al FrieslandCampina România.

„Informațiile despre închiderea fabricii FrieslandCampina din Cluj sunt speculații. Fabrica nu a fost închisă, este funcțională ca și până acum. O decizie privind relocarea producției de la Baciu către altă unitate de producție nu a fost luată. Pentru a își asigura o prezență sustenabilă pe termen lung în România, FrieslandCampina caută continuu să îmbunătățească producția, distribuția, strategiile de marketing, vânzări și resurse umane, în condițiile de piață dificile din prezent. În acest sens, FrieslandCampina analizează în mod constant unde și cum este cel mai eficient să producă mărcile companiei”, a arătat Caramizaru.

El spune că Napolact este cea mai importanta marcă a companiei, care investește constant în calitatea produsului și în marketing.

„Chiar de curând am facut îmbunătățiri la nivel de ambalaj. Asta dovedește încă o dată angajamentul nostru pe termen lung de a crește brandul. Brandurile noastre, Napolact, Oke si Milli sunt produse din lapte din Ardeal. Avem o rețea extinsă de fermieri în Transilvania de la care colectăm laptele. Intenția noastră este să ne dezvoltăm rețeaua, tocmai pentru că ne concentrăm pe creștere”, a afirmat Caramizaru.

Prefectul județului Cluj, Ioan Gheorghe Vușcan, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, că săptămâna viitoare va avea o întâlnire la Prefectură cu conducerea FrieslandCampina pentru a vedea situația activității companiei în județul Cluj.

La rândul său, directorul Agenției Județene șentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Cluj, Daniel Don, a spus că nu a primit nicio notificare privind o eventuală disponibilizare colectivă la fabrica Napolact din Baciu.

Aceste declarații vin în contextul în care presa a relatat o posibilă închidere sau relocare a fabricii deținute de FrieslandCampina la Baciu în județul Cluj.

În luna mai, compania olandeză FrieslandCampina a anunțat închiderea fabricii din comuna Țaga, județul Cluj, susținând că au scăzut vânzările din cauza interesului scăzut pentru specialitățile de brânzeturi românești.

„Unitatea de producție de specialități de brânză, deținută de compania FrieslandCampina în comuna Țaga, este funcțională până la 1 iunie, dată de la care va intra în conservare. Decizia a fost luată ca urmare a interesului scăzut pe care consumatorii români îl au pentru specialitățile de brânzeturi românești. Acest fapt a dus la scăderea continuă a vânzărilor și, implicit, a producției, deși compania a făcut investiții foarte mari în campanii de promovare a gamei de brânzeturi de la Țaga. Compania va continua să comercializeze produsele existente în stoc, iar atunci când contextul pieței va fi favorabil, iar preferințele de consum ale românilor în ceea ce privește brânza se vor schimba, nu exclude posibilitatea repornirii producției în această unitate”, preciza la acel moment compania.

Reprezentanții companiei FrieslandCampina au arătat că cei 12 angajați ai unității din Țaga „vor beneficia de pachete compensatorii conform contractului colectiv de muncă”.

Cu un număr de 550 de angajați, compania prelucrează anual 32 de milioane de litri de lapte, colectați de la 1.300 de ferme selectate din Transilvania.

Potrivit site-ului companiei Napolact, de mai bine de 105 de ani, aceasta este unul din cei mai importanți producători de lactate. Producător de unt și brânză de vacă și transformat în Întreprinderea de Industrializare a Laptelui Cluj odată cu naționalizarea din 1948, Napolact s-a născut ca brand în 1990.

Fabrica din Cluj-Napoca s-a mutat în Baciu în 2006.

Grupul olandez FrieslandCampina este prezent în România prin trei companii: Napolact, Friesland Campina România și Industrializarea Laptelui Mureș.

Potrivit datelor de la Ministerul Finanțelor, FrieslandCampina România a avut în 2011 o cifră de afaceri de 382,7 milioane lei și un profit net de 6,8 milioane lei, Napolact a avut afaceri de 222 milioane lei și un câștig de 9,2 milioane lei, iar Industrializarea Laptelui Mureș a avut afaceri de 124 milioane lei și un profit net de circa 81.000 lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?