Prima pagină » Știri politice » Ponta, despre privatizarea CFR Marfă: „Nu avem un escroc care vine cu banii la el, ci o mare companie românească”

Ponta, despre privatizarea CFR Marfă: „Nu avem un escroc care vine cu banii la el, ci o mare companie românească”

Ponta, despre privatizarea CFR Marfă:
După anunțul că GFR a fot declarat câștigător pentru privatizarea CFR Marfă, premierul victor Ponta s-a declarat încrezător în investitorul care va avea 51% din compania națională de transport marfă. "Nu avem un excroc care vine cu banii la el, ci o mare companie românească", a spus el cu aluzie la ratarea privatitării Oltchim în care s-a angajat anul trecut Dan Diaconescu.

După anunțul că GFR a fost declarat câștigător pentru privatizarea CFR Marfă, premierul Victor Ponta s-a declarat încrezător în investitorul care va avea 51% din compania națională de transport marfă. „Nu avem un escroc care vine cu banii la el, ci o mare companie românească”, a spus el cu aluzie la ratarea privatizării Oltchim în care s-a angajat anul trecut Dan Diaconescu.

Încrederea lui Ponta are ca argument  garanția pe care statul a cerut-o de această dată celor care s-au înscris la licitație. „Dacă GFR nu duce procedura de privatizare la sfârșit pierde 10 milioane de euro. Nu sunt bani puțini. Îmi doresc să se termine cu bine”, a comentat premierul, într-o intervenție televizată.

În plus, spune Ponta, un eșec al privatizării CFR Marfă ar echivala și cu revenirea la nivelul inițial al datoriilor companiei. „Dacă privatizarea eșuează, inclusiv datoriile convertite în acțiuni redevin datorii. Altfel s-ar considera ajutor de stat, iar Comisia Europeană nu ar fi de acord cu acest lucru”, a explicat el.

Ponta a anticipat totodată că vânzarea pachetului majoritar va fi urmată de listarea la bursă a altor câteva pachete minoritare de acțiuni, statul intenționând să rămână nu cu 49%, ci cu 34% din CFR Marfă. „Pachetele minoritare le văd listate pe bursă. Statul e suficient să rămână cu o treime din voturi. Cred că 34% ar fi suficient”, a adăugat el.

Pachetul majoritar al CFR Marfă a fost adjudecat de GFR pentru 202 milioane de euro, prețul de pornire fiind de 180 de milioane de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SECRETUL longevității, dezvăluit după 30 de ani! De ce unii oameni trec de 100 de ani
Digi24
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Cancan.ro
Fiica milionarului sinucigaș de la Hexipharma, bătută și sechestrată de un cântăreț celebru! Scene de coșmar într-un apartament din București
Prosport.ro
FOTO. A apărut într-un costum de baie neobișnuit și a fost făcută praf!
Adevarul
PNL îi întoarce spatele lui Eugen Tomac. Siegfried Mureșan: „Dacă domnul ar fi un Mario Draghi, atunci poate ne-am uita altfel la dumnealui”
Mediafax
ULUITOR! Cercetătorii spun că AI poate recunoaște semnele depresiei
Click
Dan Negru, dezamăgit de vacanța din Cipru: „Nu aș recomanda!” Ce spune însă despre Grecia?
Digi24
Trei familii de români, în violențele dezlănțuite în Belfast. Reacția MAE
Cancan.ro
Simona Halep și ,,Regele mezelurilor'', escapadă romantică la Mykonos. Fosta campioană și milionarul nu se mai ascund! Nu le stă rău deloc!
Ce se întâmplă doctore
Iuliana Marciuc a slăbit 7 kilograme în 5 săptămâni. Ce dietă urmează și care este regula pe care o respectă zilnic
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Două „super Pământuri” au orbitat cândva în apropierea lui Uranus și Neptun. Ce s-a întâmplat cu ele?