Prima pagină » Știri » REZULTATE BACALAUREAT 2013. 93 de elevi au fost eliminați de la BAC 2013, iar peste 7.000 au lipsit

REZULTATE BACALAUREAT 2013. 93 de elevi au fost eliminați de la BAC 2013, iar peste 7.000 au lipsit

REZULTATE BACALAUREAT 2013. 93 de elevi au fost eliminați de la BAC 2013, iar peste 7.000 au lipsit
REZULTATE BACALAUREAT 2013. Un număr de 93 de elevi au fost eliminați de la BAC 2013, iar peste 7.000 au lipsit de la proba scrisă de limba română de luni, 1 iulie, arată statistica de la Ministerul Educației. Chiar dacă la proba de română se înscriseseră 162.338 de participanți, în sala de examen au fost prezenți numai 154.586 de candidați.

REZULTATE BACALAUREAT 2013. Un număr de 93 de elevi au fost eliminați de la BACALAUREAT 2013, iar peste 7.000 au lipsit de la proba scrisă de limba română de luni, 1 iulie, arată statistica de la Ministerul Educației. Chiar dacă la proba de română de la BACALAUREAT 2013 se înscriseseră 162.338 de participanți, în sala de examen au fost prezenți numai 154.586 de candidați.

Raportul de la Ministerul Educației arată că 93 de elevi au fost eliminați din sălile de examen la BAC 2013 din cauza tentativelor de fraudă la care au recurs, in principal pentru utilizarea telefoanelor mobile sau a unor materiale ajutătoare nepermise.

Cele mai multe cazuri s-au înregistrat în Constanța (21), București (19) și Dolj (7).

Ministerul Educației precizează că elevii eliminați au pierdut dreptul de a susține BACALAUREATUL în următoarele două sesiuni.

14 centre de examen au solicitat varianta de rezervă ca urmare a unor situații specifice, adică întârzieri ale elevilor din motive obiective).

CALENDAR PROBE SCRISE LA BACALAUREAT 2013

1 iulie 2013 –  Limba și literatura română – proba scrisă

2 iulie 2013 –  Limba și literatura maternă  proba scrisă

3 iulie 2013 Proba obligatorie a profilului – proba scrisă

5 iulie 2013 – Proba la alegere a profilului și specializări- proba scrisă

8 iulie 2013 – Afișarea rezultatelor

12 iulie 2013 – Afișarea rezultatelor finale

REZULTATE BACALAUREAT 2013. EXCLUSIV. Ministrul Educației: „Proba de română nu se va relua”

SCANDAL la BACALAUREAT 2013. Conducerea Liceului Dimitrie Bolintineanu din București, demisă după suspiciuni de fraudă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025