Prima pagină » Știri externe » Kosovo a introdus vize pentru 87 de state

Kosovo a introdus vize pentru 87 de state

Kosovo a introdus vize pentru 87 de state
Kosovo a introdus vize pentru 87 de state, între care China și Rusia, pentru prima dată de când acest teritoriu și-a proclamat independența față de Serbia în 2008, a anunțat luni un oficial, citat de AFP.

Kosovo a introdus vize pentru 87 de state, între care China și Rusia, pentru prima dată de când acest teritoriu și-a proclamat independența față de Serbia în 2008, a anunțat luni un oficial, citat de AFP.

„Noi eliberăm o primă viză a Republicii Kosovo unui cetățean din Ghana”, a scris ministrul kosovar de Externe, Enver Hoxhaj, pe contul său de Twitter.

Hoxhaj, care a eliberat personal prima viză la consulatul Kosovo de la Istanbul, a precizat că acest regim va proteja țara sa de traficul de ființe umane și de migrația ilegală, potrivit unui comunicat al Ministerului kosovar de Externe.

Selectarea statelor ai căror cetățeni vor avea nevoie de-acum de viză pentru a merge în Kosovo s-a făcut potrivit unui criteriu privind „gradul de amenințare pentru securitatea Kosovo, pace și stabilitatea internațională”, și în acord cu hotărârea, adoptată luna trecută, a Guvernului de a introduce acest regim.

Rusia și China, două membre permanente ale Consiliului de Securitate al ONU care nu recunosc independența Kosovo și îl împiedică să devină membru al Națiunilor Unite, figurează pe lista celor 87 de state pentru care se aplică regimul de eliberare a vizelor.

În afară de Rusia, Republica Moldova, Belarusul și Ucraina sunt singurele țări din Europa care figurează pe listă, alături de numeroase state din Asia și Africa, printre care Egiptul, India, Indonezia și Pakistanul.

Cetățenii unor țări vor putea obține vize la frontierele Kosovo, în timp ce alții vor trebui să depună cereri la consulate, a adăugat ministerul, fără să furnizeze alte precizări.

Kosovo și-a proclamat unilateral independența față de Serbia în februarie 2008, recunoscută, până în prezent, de peste o sută de state, între care Statele Unite și 23 din 28 de membri ai Uniunii Europene.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
10 celebrități istorice catalogate drept „nebune” în epoca lor