Prima pagină » Știri » Prima misiune a avionului SMURD, la Târgu Mureș, pentru o pacientă în stare foarte gravă

Prima misiune a avionului SMURD, la Târgu Mureș, pentru o pacientă în stare foarte gravă

Prima misiune a avionului SMURD, la Târgu Mureș, pentru o pacientă în stare foarte gravă
Avionul SMURD a plecat, joi, spre Târgu Mureș, pentru a aduce în Capitală o pacientă în stare foarte gravă, după ce a mâncat ciuperci, aceasta fiind prima misiune de la inaugurarea aeronavei medicale, a declarat, pentru MEDIAFAX, secretarul de stat Raed Arafat.

„Avionul a decolat în această dimineață și va zbura timp de 50 de minute, aceasta fiind prima misiune a avionului SMURD. Medicii din Târgu Mureș ne-au cerut ajutorul întrucât starea pacientei este foarte gravă”, a spus secretarul de stat din Ministerul Sănătății Raed Arafat.

În avionul care a plecat spre Târgu Mureș este un echipaj de la SMURD București, care va monitoriza starea pacientei pe toată durata zborului, a precizat Arafat.

Pacienta adusă de la Târgu Mureș la București va fi transportată la Spitalul Fundeni, a mai spus Arafat.

Avionul SMURD a fost inaugurat în 12 iulie, aeronava purtând numele medicului Monica Cordaș, care a decedat într-o misiune în 2003. Aeronava medicală a fost achiziționată de către Fundația pentru SMURD, din sumele strânse ca urmare a redirecționării de către populație a 2% din impozitul pe venit, cât și din donații și sponsorizări.

Avionul este dotat cu echipamente medicale noi, fiind folosit la misiuni umanitare de salvare a pacienților în stare gravă, alături de elicopterele SMURD.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Cum vrea cel mai mare producător de alimente din lume să profite de ascensiunea medicamentelor pentru slăbit