Prima pagină » Sport » Fosta gimnastă Corina Ungureanu a demisionat din PSD și va candida ca independent la europarlamentare

Fosta gimnastă Corina Ungureanu a demisionat din PSD și va candida ca independent la europarlamentare

Sport
Fosta gimnastă Corina Ungureanu a demisionat din PSD și va candida ca independent la europarlamentare
Fosta gimnastă Corina Ungureanu și-a anunțat, marți, candidatura ca independent la alegerile pentru Parlamentul European care vor avea loc anul viitor, ea demisionând din PSD, partid în care era înscrisă, pentru a putea candida ca independent.

Fosta gimnastă Corina Ungureanu și-a anunțat, marți, candidatura ca independent la alegerile pentru Parlamentul European care vor avea loc anul viitor, ea demisionând din PSD, partid în care era înscrisă, pentru a putea candida ca independent, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Fosta campioană mondială la gimnastică Corina Ungureanu, care în prezent este consilier al primarului municipiului Ploiești pe probleme de sport, și-a anunțat, marți, decizia de a candida ca independent pentru un mandat de europarlamentar la alegerile pentru Parlamentul European care vor avea loc în 2014.

Corina Ungureanu și-a făcut publică decizia printr-un comunicat de presă care are drept antet numele său, însoțit de sloganul „Gândiți liber!”.

Pentru a putea candida, Corina Ungureanu a decis să demisioneze din PSD, partid al cărei membru a devenit în urmă cu peste un an, după ce a renunțat la apartenența sa la UNPR.

„După ce am studiat cu atenție actele normative care reglementează organizarea și desfășurarea alegerilor europarlamentare și după ce am analizat obiectiv starea de fapt existentă în clipa de față pe scena politică românească, am decis să candidez în nume propriu, ca independentă. Pentru a mă conforma dispozițiilor legale în materie, care prevăd în mod expres că la alegerile europarlamentare nu se admit candidaturi independente ale membrilor partidelor politice, mi-am înaintat demisia din Partidul Social Democrat”, precizează Corina Ungureanu în comunicatul de presă.

Ea spune că nu dorește să insiste asupra motivelor care au determinat-o să candideze ca independent pentru un mandat de europarlamentar și că va prezenta „pe larg” aceste motive „în perioada următoare”.

„Mizez pe sprijinul tuturor cetățenilor români care gândesc liber și care cred în rolul esențial pe care îl joacă, într-un sistem democratic funcțional, societatea civilă”, mai afirmă Corina Ungureanu.

Contactată telefonic de corespondentul MEDIAFAX, Corina Ungureanu a spus că „nu s-a pus problema” unei candidaturi a sa din partea PSD la Parlamentul European.

La alegerile locale de anul trecut, Corina Ungureanu s-a implicat în campania electorală a candidatului USL pentru Primăria Ploiești, Iulian Bădescu. După ce Bădescu a fost ales primar, ea a devenit consiliera acestuia.

Marți, Ungureanu a spus că, deși a demisionat din PSD, este în continuare consilier al primarului Ploieștiului, pe probleme de sport.

Corina Ungureanu este dublă campioană cu echipa de gimnastică a României în anii 1997 și 1999, campioană europeană cu echipa în 1998 și campioană europeană la sol în 1998. Ungureanu nu profesează ca antrenor, ea explicând că proiectele la care lucrează în calitatea sa de consilier al primarului din Ploiești nu-i lasă suficient timp pentru a antrena.

Daciana Ilie, [email protected]

Recomandarea video

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Își vând copiii ca să supraviețuiască: Alegerile imposibile pe care familiile au ajuns să le facă din cauza sărăciei
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
Barajele abandonate care sufocă râurile României. Peste 600 de bariere inutile au fost demolate pe râurile Europei, în 2025
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
25 mai 1949, ziua în care comuniștii decid construirea Canalului Dunăre-Marea Neagră. Inițiativa construcției i-ar fi fost sugerată lui Gheorghe Gheorghiu-Dej chiar de către Stalin
Digi24
„Cum am reușit să înving NATO”: Un expert militar spune cum a condus armata Rusiei spre victorie într-o simulare de război
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Maria Dumitru, de la Antena 1, pentru cele 17 săptămâni la Survivor
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este o secundă bisectă?