Prima pagină » Știri externe » Snowden: Washingtonul a lansat 231 de atacuri informatice în 2011

Snowden: Washingtonul a lansat 231 de atacuri informatice în 2011

Snowden: Washingtonul a lansat 231 de atacuri informatice în 2011

Serviciile americane de informații au lansat 231 de atacuri informatice în 2011, vizând Iranul, Rusia, China sau Coreea de Nord, scrie cotidianul The Washington Post (WP) în ediția de sâmbătă, pe baza unor documente furnizate de Edward Snowden, relatează AFP.

„Aceste dezvăluiri (…) furnizează noi probe potrivit cărora «războaie cibernetice» tot mai numeroase ale administrației Obama se infiltrează pe rețele informatice în străinătate și perturbă funcționarea acestora”, scrie WP, care își bazează afirmațiile pe documente despre bugetul secret al serviciilor americane de informații furnizate de către fostul consultant al Agenției Naționale americane pentru Securitate (NSA).
În afară de aceste atacuri cibernetice, specialiști „se inflitrează în rețele străine pentru a le plasa sub un control american discret”, continuă ziarul, evocând proiectul numit GENIE, al cărui buget se ridică la 652 de milioane de dolari. Astfel, programe de tip malware au fost plasate „în fiecare an în zeci de mii de computere”, scrie cotidianul american.

„Până la sfârșitul anului, GENIE urmează să controleze cel puțin 85.000 de programe introduse în mașini alese strategic în întreaga lume”, față de aproximativ 21.000 în 2008, se arată în documente consultate de către ziar.

„Documentele furnizate de către Snowden și discuții cu foști oficiali americani ilustrează o campanie de intruziune informatică mult mai importantă și mult mai agresivă decât ceea ce s-a luat în calcul până în prezent”, continuă WP.

Între cele 231 de atacuri informatice efectuate în 2011, conform acestor documente bugetare, „aproape trei sferturi vizau ținte de cea mai mare importanță, pe care foști oficiali le identifică ca aparținând unor adversari ca Iranul, Rusia, China și Coreea de Nord sau unor activități ca proliferarea nucleară”, adaugă cotidianul.

Virusul informatic Stuxnet, care a atacat în 2010 programul nuclear iranian, a fost atribuit de către Teheran unui atac israeliano-american.

Statele Unite au îndemnat China, în mai multe rânduri, în ultimele luni, să înceteze activitățile de piratare informatică, dar „serviciile americane de informații utilizează în mod curent, în întreaga lume, programe de tip malware construite de către Guvernul american care diferă prea puțin prin funcționarea lor de «amenințările perfecționate persistente» pe care oficiali americani le atribuie Chinei”, subliniază WP.

Principala diferență, explică acești oficiali, „este că China fură secrete industriale americane pentru câștiguri financiare”, adaugă ziarul american.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Robert Negoiță a învins ANAF. Datoria istorică de 50 de milioane de euro ștearsă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cine sunt, de fapt, japonezii? O descoperire genetică majoră rescrie istoria