Prima pagină » Știri » Aproape 300 de persoane au protestat în București cerând rezolvarea problemei maidanezilor

Aproape 300 de persoane au protestat în București cerând rezolvarea problemei maidanezilor

Aproape 300 de persoane au protestat în București cerând rezolvarea problemei maidanezilor
Peste 300 de persoane participă duminică, în Parcul Izvor din București, la un protest referitor la problema câinilor vagabonzi, cerând ridicarea acestora de pe străzile Capitalei, pentru siguranța locuitorilor.

Protestul de duminică, din Parcul Izvor din București, s-a încheiat fără incidente, la manifestarea referitoare la problema câinilor fără stăpân participând peste 300 de persoane, care au cerut ridicarea acestora de pe străzile Capitalei, pentru siguranța locuitorilor.

Protestul organizat de Nadine Apostolescu s-a încheiat la ora 14.00, după trei ore în care peste 300 de persoane au protestat referitor la problema câinilor maidanezi.

Participanții, de toate vârstele, au venit la protestul organizat în Parcul Izvor cu pancarte pe care au scris mesaje precum: „A.S.P.A., asumă-ți!”, „Nu sunt hrană pentru câini!”, „Strada mea nu e coteț” și „Vrem «legea lui Ionuț»!”.

La protest au fost aduse, de asemenea, fotografii ale primarului general Sorin Oprescu și ale edililor de sector, cu mesajul „Asumă-ți!”, precum și pancarte cu poza lui Ionuț Anghel – copilul de patru ani decedat după ce a fost mușcat de câini vagabonzi în Capitală -, cu mesajul „De ce?”.

Prin acest protest, participanții au cerut autorităților să ia măsuri imediate și eficiente pentru asigurarea dreptului la viață și siguranță, într-un oraș „liber” de câini maidanezi.

Ei au scandat, printre altele, „Fără referendum!”, cu referire la scrutinul privind eutanasierea câinilor fără stăpân, inițiat de primarul general Sorin Oprescu.

Organizatoarea protestului, Nadine Apostolescu, a venit la protest cu un tricou negru inscripționat cu mesajul „Așa NU. Nu se mai poate!”.

La inițiativa organizatoarei, cei prezenți la protest au păstrat un moment de reculegere, în genunchi, în memoria lui Ionuț Anghel.

Printre participanți s-au numărat și părinții lui Ionuț Anghel, mama acestuia declarând că vor veni la toate manifestațiile ce au legătură cu cazul copilului lor. „Nu prea putem să vorbim. Venim de la cimitir acum. Am venit să o susțin pe Nadine, am spus că susținem orice campanie care are legătură cu cazul nostru”, a declarat Andreea Felicia Anghel.

Potrivit autorităților, pentru acest protest au fost mobilizați 100 de jandarmi.

Acțiunea a fost autorizată de Primăria Capitalei, între orele 11.00 și 14.00, ca urmare a unei cereri depuse de Nadine Apostolescu în 4 septembrie. Aceasta a afirmat că, după anunțarea protestului, ar fi primit mesaje de amenințare.

Un alt protest referitor la problema câinilor fără stăpân a fost autorizat pentru luni 9 septembrie, între orele 18.00 și 19.45, tot în alveola de la Parcul Izvor.

Sâmbătă, câteva zeci de persoane s-a adunat la Universitate, în fața Teatrului Național, pentru a protesta față de eutanasierea câinilor comunitari, susținând că aceasta nu este o soluție și pronunțându-se în favoarea sterilizării.

Manifestația de la Universitate a venit după ce propunerea primarului general Sorin Oprescu de organizare a unui referendum local prin care cetățenii să se pronunțe în favoarea sau împotriva eutanasierii câinilor comunitari a fost aprbată în Consiliul General al Municipiului București, scrutinul urmând să aibă loc pe 6 octombrie.

Edilul a făcut această propunere după ce Ionuț Anghel, în vârstă de patru ani, a murit în 2 septembrie, după ce a fost atacat de câini maidanezi, în apropierea Parcului Tei, iar fratele acestuia, de șase ani, a fost mușcat de un picior, dar a reușit să fugă și să-și anunțe bunica.

Decesul a fost cauzat de hemoragia externă, pe corpul copilului fiind găsite sute de plăgi, potrivit medicului care a făcut autopsia, Abdo Salem, de la Institutul Național de Medicină Legală (INML). Medicul a precizat că doar pe tălpile copilului de patru ani nu au fost găsite plăgi, restul corpului fiind cu sute de mușcături de câini.

Procurorii Parchetului instanței supreme fac cercetări în acest caz, fiind făcute și verificări privind respectarea legislației legate de gestionarea câinilor fără stăpân.

Vineri seară în Piața Romană, peste 200 de persoane au manifestat pentru eutanasierea câinilor maidanezi, nefiind de acord cu scrutinul inițiat de Sorin Oprescu, pe care îl consideră o cheltuială inutilă în condițiile în care există o lege ce permite autorităților locale să eutanasieze patrupedele fără stăpân. Manifestația a fost organizată de comunitatea online a părinților Desprecopii.com și Asociația Pro Civilizație.

Primăria Capitalei a arătat anterior, vineri, într-un comunicat de presă remis agenției MEDIAFAX, că la Comisia pentru Aprobarea Adunărilor Publice din cadrul municipalității au fost depuse două cereri privind „adunări publice care au ca obiect câinii comunitari”.

Una dintre cereri, depusă de Nadine Apostolescu în 4 septembrie, a fost aprobată în cadrul comisiei pentru duminică 8 septembrie, între orele 11.00 și 14.00, vizavi de Palatul Parlamentului, în alveola de la Parcul Izvor.

Cealaltă cerere de protest, depusă de Victor Laurențiu Stancu, a fost aprobată pentru luni 9 septembrie, între orele 18.00 și 19.45, tot vizavi de Palatul Parlamentului, în alveola de la Parcul Izvor.

Catalina Cocolos, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atacul lui Radu Oprea la adresa lui Miruță: „Se laudă nevoie mare cu vrednicia lui de la UM Sadu”
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
David Popovici i-a cerut lui Ilie Bolojan banii pentru sportivii medaliați la Jocurile Olimpice. Acum, a apărut o petiție online
Adevarul
Cordonul sanitar împotriva populiștilor se fisurează. De ce partidele tradiționale ajung să colaboreze cu radicalii
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Un român spune adevărul despre viața în Anglia, după 12 ani. Câți bani îi trebuie unei familii pentru un trai decent: „Fără copii, doar soț și soție”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Soția bogătașului Don Pepe cere în instanță bani de la EX: ”Anturajul în care ne învârtim este unul de oameni de afaceri înstăriți”
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mulți șoferi nu știu că frâna mașinii are o funcție ascunsă. Ce este „auto hold” și cum funcționează?
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cercetătorii au creat plasticul care se evaporă la căldură și se reasamblează singur