Prima pagină » Magazin » Cabliștii din Rep. Moldova, obligați să difuzeze TVR; cabliștii români trebuie să transmită Moldova 1

Cabliștii din Rep. Moldova, obligați să difuzeze TVR; cabliștii români trebuie să transmită Moldova 1

Cabliștii din Rep. Moldova, obligați să difuzeze TVR; cabliștii români trebuie să transmită Moldova 1
Operatorii de cablu din Republica Moldova trebuie să retransmită obligatoriu TVR, iar cabliștii din România vor fi obligați să retransmită televiziunea publică de la Chișinău, Moldova 1, potrivit unui document avizat favorabil, marți, de Consiliul Național al Audiovizualului (CNA).

Operatorii de cablu din Republica Moldova trebuie să retransmită obligatoriu TVR, iar cabliștii din România vor fi obligați să retransmită televiziunea publică de la Chișinău,  Moldova 1, potrivit unui document avizat favorabil, marți, de Consiliul Național al Audiovizualului (CNA).

CNA a analizat, în ședința de marți, o adresă de la Ministerul Afacerilor Externe privind Memorandumul cu tema „Negocierea și semnarea Acordului între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind colaborarea în domeniul retransmiterii serviciilor de programe ale radiodifuzorilor publici”.

Potrivit memorandumului, pe 17 iulie 2013, au avut loc la Chișinău discuții informale, la nivel de adjunct al ministrului Afacerilor Externe, în vederea clarificării unor elemente de poziție divergente cu privire la propunerile de înțelegere amiabilă avansate reciproc pentru revenirea TVR în Republica Moldova și pentru stingerea litigiului aflat pe rolul Curții Europene a Drepturilor Omului (cauza Societatea Română de Televiziune contra Republicii Moldova).

„În acest context, Republica Moldova a avansat propunerea preluării, de către operatorii de cablu din România, a postului public Moldova 1, ca formă de blocare a unor pretenții ale altor operatori care ar invoca precedentul revenirii SRTv (Societății Române de Televiziune, n.r.) în Republica Moldova”, se spune în memorandum.

Conform acestui document, avizat favorabil marți de CNA, Consiliul a spus că, potrivit articolului 82 din Legea audiovizualului, televiziunea Moldova 1 „poate fi inclusă în mod obligatoriu în oferta distribuitorilor de servicii din România numai în situația în care obligativitatea de retransmitere este stabilită printr-un acord internațional”.

În prezent, în România, singura televiziune internațională care este retransmisă în mod obligatoriu de cabliști este TV5. În această situație, „acordul internațional” este reprezentat de Declarația celui de-al XI-lea Sommet al Francofoniei (București, 29 septembrie 2006). În decembrie 2007, a fost adusă o modificare la Legea audiovizualului, prin care cabliștii români au fost obligați să retransmită TV5.

Pe de altă parte, CNA precizează că, în prezent, programele emise de radiodifuzorii din Republica Moldova pot fi retransmise în România fără o autorizație prealabilă, fără a exista, însă, obligativitatea cabliștilor să preia aceste televiziuni.

„În consecință, Ministerul Afacerilor Externe, consultând Societatea Română de Televiziune, a redactat un proiect de acord la nivel guvernamental, care include, în regim de reciprocitate, prevederi echivalente privind retransmiterea în România a serviciilor de programe ale societății de televiziune din Republica Moldova (Instituția publică națională a audiovizualului Compania ‘Teleradio-Moldova’) și în Republica Moldova a serviciilor de programe ale SRTv”, se spune în memorandum.

Proiectul de acord a cărui negociere și semnare se propune prin acest memorandum se intitulează „Acord între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind colaborarea în domeniul retransmisiei serviciilor de programe ale radiodifuzorilor publici” și cuprinde șapte articole.

În proiectul de acord se mai spune că „părțile (România și Republica Moldova, n.r.) garantează libertatea de recepție și de retransmitere pe teritoriile statelor lor a serviciilor de programe ale radiodifuzorilor publici, indiferent de modalitatea de transmitere sau de retransmitere, fără a impune nicio condiție, fără licență sau autorizare prealabilă”.

„Pe bază de reciprocitate, părțile asigură că distribuitorii care retransmit servicii de programe prin rețele de comunicații electronice includ cu titlu gratuit în ofertele lor serviciile de programe ale radiodifuzorilor publici, așa cum sunt ele notificate autorităților de reglementare în domeniul programelor audiovizuale din statele părților și sub rezerva deținerii drepturilor de retransmisie a programelor difuzate pe teritoriile statelor ambelor părți”, se spune în proiectul de acord.

Potrivit documentului, acordul se încheie pe o perioadă de 10 ani și se va prelungi în mod automat pe noi perioade de câte 10 ani, dacă niciuna dintre părți nu va comunica, în scris, celeilalte părți, cu cel puțin șase luni înainte de expirarea perioadei de valabilitate, încetarea acordului.

CNA a decis să avizeze favorabil Memorandumul cu tema „Negocierea și semnarea Acordului între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind colaborarea în domeniul retransmiterii serviciilor de programe ale radiodifuzorilor publici” cu nouă voturi „pentru” (Laura Georgescu, Radu Călin Cristea, Răsvan Popescu, Cristina Trepcea, Christian Mititelu, Viorel Vasile Buda, Monica Gubernat, Lorand Turos și Florin Gabrea”) și unul „împotrivă” (Narcisa Iorga).

„Personal, consider că un memorandum, un acord, între guvernele României și Republicii Moldova nu intră în atribuțiile CNA, nici spre avizare, nici pentru nimic altceva. Apreciez gestul Guvernului de a ne informa. Sunt de acord cu transmiterea unui punct de vedere din partea CNA, nu cu avizarea unui memorandum”, a spus Narcisa Iorga.

Ea a făcut referire și la faptul că în acord nu se spune exact câte televiziuni din Republica Moldova trebuie retransmise obligatoriu de cabliștii din România. „Programele Societății Române de Televiziune sunt vreo cinci, vreau să știu și câte posturi din Republica Moldova vor fi preluate în România”, a mai spus Iorga.

Pe de altă parte, recent, premierul Victor Ponta a declarat că speră ca problema emisiei la Chișinău a televiziunii publice românești să fie rezolvată în două-trei săptămâni, adăugând că între două țări prietene precum România și Republica Moldova nu trebuie să existe niciun litigiu.

„Este vorba de redeschiderea televiziunii publice românești, a emisiei. TVR 1 a avut un studiou la Chișinău care s-a închis în perioada în care Partidul Comunist a fost la putere, iar acum acesta este unul dintre punctele cele mai importante pe ordinea de zi, pentru a redeschide trasmisia efectivă a TVR la Chișinău”, a declarat, pentru agenția MEDIAFAX, Victor Ponta, la sfârșitul lunii august.

Însă, dacă Guvernul României și cel al Republici Moldova vor semna acest acord privind colaborarea în domeniul retransmiterii serviciilor de programe ale radiodifuzorilor publici, televiziunea publică Moldova 1 va intra practic în lista posturilor „must-carry”, care trebuie retransmise obligatoriu în 2013 de toți cabliștii din România, conform articolului 82 din Legea audiovizualului numărul 504 din 2002.

În lista televiziunilor obligatorii la retransmisie pentru cabliști în anul 2013 se regăsesc programele Societății Române de Televiziune (TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR News și studiourile teritoriale din Cluj, Craiova, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara), dar și TV5, un program inclus obligatoriu în grilele operatorilor de cablu în baza unui acord internațional între România și Franța.

De asemenea, în lista televiziunilor obligatorii la retransmisie pentru cabliști în 2013 se regăsesc următoarele televiziuni private, selectate de CNA în ordinea indicelui anual de audiență: Antena 1, Kanal D, Antena 3, Prima TV, Realitatea TV, Național TV, B1 TV, România TV, Antena 2, Favorit TV, Taraf TV, Kiss TV, Euforia Lifestyle TV, Gsp TV, National 24 Plus, U Televiziune Interactivă, Music Channel, TV Neptun, Nașul TV, Transilvania Live, Look TV, H!T Music Channel, TV H2O și Inedit TV.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur