Prima pagină » Știri » Ponta nu crede că Nicolăescu este cel care a cerut medicilor să iasă pe stradă pentru finanțare

Ponta nu crede că Nicolăescu este cel care a cerut medicilor să iasă pe stradă pentru finanțare

Ponta nu crede că Nicolăescu este cel care a cerut medicilor să iasă pe stradă pentru finanțare
Premierul Victor Ponta afirmă că a verificat informația conform căreia ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, ar fi cerut medicilor să protesteze pentru a obține astfel o suplimentare de buget, dar că aceasta nu se confirmă, adăugând că rezultate pozitive vor fi obținute doar continuând reforma.

Premierul Victor Ponta afirmă că a verificat informația conform căreia ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, ar fi cerut medicilor să protesteze pentru a obține astfel o suplimentare de buget, dar că aceasta nu se confirmă, adăugând că rezultate pozitive vor fi obținute doar continuând reforma.

Declarația a fost susținută de premier după ce presa l-a citat pe președintele Camerei Federative a Medicilor, Dan Perețianu, afirmând că ministrul Nicolăescu este cel care le-a spus că el nu are cum să ceară bani mai mulți dacă medici nu ies pe stradă pentru a protesta.

„Am verificat informația, nu este adevărată. Ministrul Sănătății, și în România, și în Turcia, și chiar în Statele Unite, are aceeași sarcină dificilă de a asigura resurse financiare. În sănătate, din câte știu eu, nu ajung banii”, a spus Ponta, aflat în Turcia în vizită oficială.

El a adăugat că este convins că vor fi obținute rezultate prin continuarea reformei sistemului de sănătate.

Peste o sută de angajați din sistemul sanitar au protestat joi, pentru a doua zi consecutiv, în fața Ministerului Sănătății, cerând alocarea a minimum șase la sută din PIB pentru Sănătate și majorarea salariilor, ministrul Eugen Nicolăescu invitându-i duminică la o primă discuție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Cabral Ibacka a confirmat divorțul de Andreea! Primele DECLARAȚII: 'Doi oameni care au ajuns să...'
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
De ce și-au pus greii PSD „sechestru” pe nume. Mutarea bizară de la OSIM
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
40.000 amendă tuturor românilor care comit această neglijență pe plajă, în vara lui 2026
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Oamenii de știință au transferat cu succes gena longevității și au prelungit durata de viață