Prima pagină » Știri politice » La Roșia Montană se vor deplasa marți doar 12 parlamentari din 21 ai Comisiei. Restul au mai fost sau nu doresc să meargă

La Roșia Montană se vor deplasa marți doar 12 parlamentari din 21 ai Comisiei. Restul au mai fost sau nu doresc să meargă

La Roșia Montană se vor deplasa marți doar 12 parlamentari din 21 ai Comisiei. Restul au mai fost sau nu doresc să meargă
Președintele Comisiei comune speciale pentru Roșia Montană, Darius Vâlcov, a anunțat, luni, că doar 12 membri ai Comisiei se vor desplasa, marți, în zonă, el arătând că ceilalți fie nu doresc să meargă, fie au fost anterior în vizită.

Președintele Comisiei comune speciale pentru Roșia Montană, Darius Vâlcov, a anunțat, luni, că doar 12 membri ai Comisiei se vor desplasa, marți, în zonă, el arătând că ceilalți fie nu doresc să meargă, fie au fost anterior în vizită.

„Trebuie să vă spun că 12 parlamentari vor face deplasarea la Roșia Montană. Ceilați nu doresc să meargă, iar o parte au fost. Vor merge de la toate grupurile parlamentare, am lista celor 12, aceasta va fi postată pe site în două ore. Sunt și foarte mulți liberali. Nu e un grup care a decis în totalitate să nu meargă”, a spus Vâlcov.

El a precizat că cei 12 parlamentari vor merge până la Alba Iulia cu mașinile proprii, existând și posibilitatea, pentru cei care doresc, de a folosi un microbuz pus la dispoziție de Camera Deputaților. Vâlcov a spus că de la Alba Iulia de vizit parlamentarilor se va ocupa Prefectura Alba.

Comisia este compusă din 21 de membri, doi dintre aceștia, cei ai PDL, neluând parte deloc la lucrări.

Președintele Comisiei a sublinuat că parlamentarii nu vor folosi mașini sau îmbrăcăminte pusă la dispoziție de RMGC, existând o solictare expresă a sa în acest sens.

Potrivit programului aprobat luni de către Comisie, parlamentarii membri vor pleca spre Alba Iulia marți după-amiază.

Ei vor ajunge în Roșia Montană miercuri dimineață, în jurul orei 9.00, unde se vor întâlni cu primarul localității.

Ulterior, parlamentarii se vor deplasa în teren și vor vizita perimetrul minier Roșia Montană, care va include: stația pilot de tratare a apelor acide; zona protejată Tău Găuri – amenajare pentru vizitare turistică; zona protejată Cârpeni – amenajare pentru vizitare turistică; cariera Cetate; cariera Cârnic, cariera Orlea; cariera Jig; prezentare iaz de decantare și amplasamentul uzinei; zona protejată Biserica Greco-Catolică, primăria actuală și Orlea; Cârnic, Piatra Corbului (zonă protejată), Piatra Despicată-imagine generală asupra sitului; tăurile protejate din centrul istoric; zona protejată Centrul istoric – 317 case incluse în planul de reabilitare; vizită în subteran la complexul de galerii Cătălina-monulești; vizită casă restaurată – depozit arheologic și șantier restaurare casa 392;
vizită la muzeul Mineritului – punct central al viitorului Complex Muzeistic.

Totodată, parlamentarii vor avea și o serie de întâlniri care cor dura câte o oră fiecare cu Sindicatul Viitorul minerirului și ONG-urile locale pro-minerit și locuri de muncă (la Căminul cultural, cu autoritățile locale și regionale (la primăria veche), cu Alburnus Maior (Căminul cultural) și cu Fundația Pro Munții Apuseni și alte asociații și funcații din orașul Câmpeni.

La revenirea în București, membrii Comisiei au programate pentru joi, începând cu ora 18.00, discuții și consultări la Parlament cu reprezentanții ONG-urilor și ai asociațiilor cu activitate reprezentativă în domeniu și cu organizatorii protestelor din Piața Universității.

Pe de altă parte, președintele Comisiei, Darius Vâlcov, a anunțat, luni, că membrii Comisiei au decis să prelungească până pe 15 octombrie audierile.

„Dezbaterea pe lege, amendamentele propriu-zise și articolele urmează să fie dezbătute începând cu 15 octombrie. Până atunci încercâm să audiem toate persoanele, instituțiile și ONG-uriele care vor dori să participe le aceste dezbateri”, a spus Vâlcov, el arătând că celelalte termene nu se prelungesc, data de 20 octombrie, fixată pentru prezentarea raportului, fiind menținută.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa respiră ușurată după plecarea lui Viktor Orbán. Bruxelles-ul scapă de blocajul Ungariei
Digi24
Rapperul Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
O țară frecventată de români înăsprește regulile privind perioada de ședere pentru turiști
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De la 1 iulie se introduce o nouă taxă de drum. Pentru anumite vehicule se va plăti un tarif de peste 60 de lei/100 km
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Este adevărat că femeile trebuie să se antreneze diferit de bărbați?