Prima pagină » Economic » Bancherii și traderii care comit abuzuri pe piață vor risca închisoarea și amenzi usturătoare

Bancherii și traderii care comit abuzuri pe piață vor risca închisoarea și amenzi usturătoare

Bancherii și traderii care comit abuzuri pe piață vor risca închisoarea și amenzi usturătoare
Bancherii necinstiți și traderii care folosesc informații confidențiale vor fi aspru pedepsiți, potrivit regulilor aflate în lucru la nivel internațional pentru sancționarea abuzurilor pe piața financiară, pe fondul temerilor că unele țări nu au prevederi suficient de stricte.

Bancherii necinstiți și traderii care folosesc informații confidențiale vor fi aspru pedepsiți, potrivit regulilor aflate în lucru la nivel internațional pentru sancționarea abuzurilor pe piața financiară, pe fondul temerilor că unele țări nu au prevederi suficient de stricte, informează Mediafax, citâdn Bloomberg.

Vinovații vor fi pasibili de închisoare sau amenzi usturătoare, indiferent în ce regiune se află, a declarat David Wright, secretar general al International Organization of Securities Commisions, un grup al autorităților de reglementare la nivel mondial care redactează principiile de penalizare a diferitelor delicte pe piața financiară.

„În ultimii 10 ani am avut prea multe exemple de comportament inacceptabil pe piețele financiare. Potențialul câștigurilor financiare ilicite depășește cu mult riscurile și costurile de a fi prins. Această ecuație trebuie inversată”, a afirmat Wright într-un interviu.

Încrederea în industria financiară a fost zdruncinată de anchete privind manipularea dobânzilor, inclusiv a Libor, și a referințelor care stau la baza prețurilor pe piața petrolului și cea valutară.

Băncile din Marea Britanie sunt implicate în scandaluri referitoare la vânzarea incorectă a unor produse de asigurări și instrumente derivate.

Uniunea Europeană a estimat că numai în 2010 manipularea dobânzilor și tranzacțiile bazate pe informații confidențiale s-au ridicat la 13,3 miliarde de euro pe piețele de capital din regiune.

„Din punctul meu de vedere, cei care încalcă regulile și încearcă să obțină profituri incorect ar trebui să meargă într-un singur loc și acela este cel mai apropiat penitenciar”, a spus Wright.

Penalitățile în cazurile de abuz pe piață variază semnificativ de la o țară la alta, a arătat Pierre-Henri Conac, profesor la Universitatea din Luxembourg.

„Campionul mondial de necontestat în aplicarea legii este SUA”, a spus Conac. El a arătat că în Statele Unite există voința clară de a trimite oamenii la închisoare pentru astfel de delicte, dar în alte țări situația este diferită, cum este Franța, unde din 1970 doar două persoane au fost încarcerate pentru abuzul pieței.

Unele autorități de reglementare, inclusiv Autoritatea pentru Conduită Financiară din Marea Britanie, au deja dreptul de a aplica amenzi de până la 20% din veniturile anuale ale unei companii, în funcție de gravitatea delictului. Nivelul este dublu față de amenda de 10% care poate fi impusă de autoritățile europene antitrust.

„Australia, Europa, Elveția, Statele Unite și Canada vor accepta în mod sigur noile reglementări propuse de International Organization of Securities Commisions. Cu alte țări vor avea loc discuții de la caz la caz”, a spus Conac.

Wright a arătat că organizația pe care o conduce, care reunește autorități de reglementare din peste 100 de state în scopul coordonării standardelor, va încerca să elimine posibilitatea ca cei care comit abuzuri să se stabilească în țări fără prevederi eficiente. El nu a menționat statele care au reglementări relaxate în domeniu.

Parlamentul European a aprobat în această lună reguli mai stricte în domeniul delictelor financiare. Măsurile majorează nivelul minim al sancțiunilor aflate la dispoziția autorităților, în urma avertismentelor din partea instituțiilor de reglementare ale UE, că unele state nu au pedepse suficiente.

Un număr de nouă state UE au amenzi maxime pentru manipularea pieței de până la 200.000 de euro, iar alte opt nu pot aplica pedepse cu închisoarea sau alte sancțiuni penale, potrivit unui raport al UE din 2011.

„Nu este vorba despre faptul că amenzile sunt prea mici ci de faptul că nu sunt coordonate”, a spus Simon Gleeson, jurist specializat în reglementări financiare la Clifford Chance. El a arătat că pentru o autoritate de reglementare 1 milion de dolari poate fi o sumă mare, iar pentru alta o sumă infimă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Cântăreața care urlă de durere după moartea lui Ion Drăgan. Mesajul crunt de adio: 'Ai fost jumătatea mea mai bună'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce aproximativ 90% dintre oameni raportează schimbări de personalitate după transplant?