Prima pagină » Știri politice » Senator PNL, despre Comisia Roșia Montană: Dăm o aparență de democrație unor decizii pe care miniștrii le iau prin birouri

Senator PNL, despre Comisia Roșia Montană: Dăm o aparență de democrație unor decizii pe care miniștrii le iau prin birouri

Senator PNL, despre Comisia Roșia Montană: Dăm o aparență de democrație unor decizii pe care miniștrii le iau prin birouri

Senatorul PNL Cristian Bodea spune despre Comisia specială parlamentară Roșia Montană că încearcă să dea „o aparență de democrație unor decizii pe care miniștrii le iau prin birouri” și „să se prefacă a dezbate ceea ce deja, de fapt, s-a bătut în cuie”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Senatorul PNL Cristian Bodea a declarat, joi, într-o conferință de presă, că „se poartă un teatru al comisiilor parlamentare, o mascaradă a comisiilor de specialitate”.

„Rostul acestor comisii este să se prefacă a dezbate ceea ce deja, de fapt, s-a bătut în cuie”, a afirmat senatorul, potrivit căruia inclusiv comisia pentru regionalizare „s-a prefăcut că a căutat soluțiile cele mai potrivite pentru reorganizarea administrativ-teritorială, dar a găsit fix cele opt regiuni care existau”.

Cristian Bodea consideră că PSD, care are cuvântul decisiv în guvernare, „joacă un joc periculos în asemenea mascarade”, pentru că oamenii nu pot fi „prostiți la nesfârșit”.

În opinia senatorului PNL, dacă guvernanții vor să ia decizii în ce privește subiectele controversate precum exploatarea aurului și gazelor de șist sau regionalizarea trebuie să organizeze dezbateri sincere.

„Vrem doar să dăm o aparență de democrație unor decizii pe care miniștrii le iau prin birouri. Așa s-a vrut și cu Roșia Montană, atâta doar că PNL a refuzat să mai joace în această mascaradă”, referindu-se la faptul că liberalii și-au exprimat public părerea legată de proiectul minier și au adoptat chiar o decizie potrivit căreia vor vota, în Parlament, împotriva proiectului de lege.

La aceeași conferință de presă, senatorul PNL Bihor Valeriu Boeriu i-a felicitat „pe toți membrii comisiei speciale a Parlamentului care nu au făcut deplasarea populistă” la Roșia Montană.

Boeriu a afirmat că nu vede rostul „repetării acestui circ cu căști de miner”.

„România aplică de mai mulți ani «Programul Național După noi potopul». România vinde tot, după petrol, gaze și aur, își vinde toate resursele naturale. Cetățenii se întreabă ce ar putea urma? Ar putea urma pădurile. S-ar crea astfel mii de locuri de muncă pentru drujbiști timp de câțiva ani. Apoi, după tăierea pădurilor, atâtea câte mai avem, din redevența de 4% sau chiar 6% am putea să facem lucruri folositoare, să modernizăm drumurile forestiere sau să construim zeci de fabrici de mobilă și de hârtie. Neapărat, înainte de a vota vânzarea pădurilor, parlamentarii vor vizita cel puțin o pădure, pentru a decide în cunoștință de cauză”, a afirmat Boeriu.

Treisprezece din cei 19 parlamentari ai Comisiei comune speciale pentru Roșia Montană au vizitat, miercuri, mai multe obiective din zonă, s-au întâlnit cu autoritățile locale, cu opozanții și susținătorii proiectului minier, iar pentru joi au programate discuții și consultări la Parlament cu reprezentanții ONG-urilor și ai asociațiilor cu activitate reprezentativă în domeniu și cu organizatorii protestelor din Piața Universității.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
De ce a intensificat Ucraina atacurile asupra celui mai mare retailer online din Rusia?